Aredrose tog täten och behöll den
Lunchtravet på måndagen på Gävletravet bjöd på några riktigt bra prestationer och också en hel del fina framgångar för hemmalaget.
Relaterat
Enda hemmasegern inom V4-spelet svarade Sören Eriksson för när han vann med amatörtränade Aredrose. Fuxstoet blåste till ledningen direkt och sedan höll man undan säkert före hemmahästen Jees Käck som fått ett bra lopp i rygg på ledaren.
– Hon kändes bra hela vägen och det var aldrig någon fara på taket. I och för sig vann vi på en bra tid men det är varmt i luften nu och banan är också perfekt så det ska man inte stirra sig blind på, tyckte Sören efter att ha vunnit med den 17-oddsaren.
Evert´s PartySock var lysande vid sin seger i V4-3. Ett tungt lopp fram till utvändigt om ledaren spelade ingen roll för hans del. När ledaren hoppade som slagen i sista sväng stack han ifrån i snygg stil och gick i mål med härlig spänst i steget.
Ulf Ohlsson bjöd på en skräll när han vann med elvaårige Svedbo Pontiac som efter ett lopp i tredje ytter kunde kliva runt fältet i ett ihåligt lopp. Länge ledande Lucky Luke Zet fick ge sig kort före mål medan förhandsfavoriten Mighty Kronos blev utkörd efter att ha orsakat två omstarter.
Daniel Redén fick knappt stryk med Lucky Luke Zet men i det efterföljande loppet fick han revansch. Lollo Zet blixtrade till spets och såg sedan dunderfin ut vid vinst på fina 1.12,7/1640a. Med det loppet i kroppen borde hon kunna klara sig i bättre sällskap framöver.
I V5-1 blev det seger för hemmahästen Pelas Bengt som med Robert Wilhelmsson. Valacken gick den tunga vägen utvändigt om ledaren men trots det kunde man säga tack och farväl till konkurrenterna vid upploppets början. Det var tredje segern i karriären för sexåringen som utan tvekan ser ut att vara under utveckling.
Hemmaseger blev det också när Fredrik Palms Holly Bermon vann med Bollnästränaren Ulf Eriksson i vagnen. Ulfs smarta manöver att köra till ledningen redan 1550 kvar var säkert avgörande för utgången. Sista biten höll man undan säkert för bra avslutande La Petite Esse.
Olle Alsén följde upp hemmalagets framgångar när han vann med Håkan Skoglunds Brush Launcher. Där handlade det om det enkla receptet ledning från start till mål för fyraåringen som nu tog sin första seger och den kom i den åttonde starten.
Lars Bergvall tog en snygg seger med sin egen Hammars Blixt. Bollnäsamatören körde resolut fram i dödens direkt. Sedan såg man till att hålla bra fart för att sedan svara på alla attacker till slut. Den hästen vinner många fler lopp framöver om han får vara frisk.
Kajsa Frick avrundade dagen med att vinna med Tams Borgöl som nu skötte sig och då kunde vinna säkert.

















