Topplopp av Walldén i Wien
Vilken pangstart! Johan Walldén levererade ett lopp långt över förväntan vid sin säsongpremiär på tisdagskvällen.
Platsen var Wien där Vienna Indoor Classic för Johans del slutade med nytt personligt rekord och en plats på svenska tiobästalistan genom tiderna.
Relaterat
Han fick ändå inte något direkt bra lopp. Farthållaren körde hårt och Johan låg länge näst sist i fältet.
– Det var tolv man och fyra banor. Så jag fick starta i andra led och hamnade längst bak. Sedan fick jag försöka komma om en kille per långsida, säger han .
Med 400 m kvar tryckte hemmastjärnan Andreas Vojta igång turbon och drog ifrån till en klar seger med 3.38,99. Britten Lewis Moses blev tvåa. Johan började med 400 m kvar att avancera på allvar och plockade fem löpare på sista varvet, varav två på upploppet.
I mål var Johan glädjande trea och när sluttiden kom upp kunde man notera ett väldigt fint nytt personligt rekord. Tiden 3.44,22 innebar pers med 1,04 sekund och några riktigt fina skalper rent statistiskt.
– Otroligt roligt för Johan, kommenterade förbundskapten Stefan Olsson.
– Jag har hört på rapporterna från Afrikavistelsen att det ser bra ut. Men det här var ännu lite bättre än väntat.
Johan Walldén själv var mindre imponerad av sitt lopp:
– Jag är faktiskt lite besviken. Jag hamnade för långt bak för att kunna ta chansen till en riktigt bra tid.
Det var likafullt en bra tid. Johan är nu nummer nio genom tiderna i Sverige och han har chans att avancera ytterligare.
• Hur ser då planerna ut framöver?
– Det är möjligt att jag hoppar över tävlingarna kommande helg. Jag har fått klartecken till landskampen mot Norge och Finland om två veckor. Det blir dessutom lopp med farthållare, ovanligt för en landskamp men spännande.
– Vi gör så här eftersom det finns så få tillfällen att kvala till inne-VM, säger Stefan Olsson. Alla tre länderna vill ha fart i loppet och då kan vi göra så här.
























