Molin känner bara glädje inför sitt sista slutspel
Efter slutspelet är det slutspelat.
Men Ove Molin hoppas på att förlänga karriären någon månad till och att Djurgården inte ska bli hans sista motståndare på elitnivå.
– Vi har chansen att gå långt. Det har vi, säger Molin med ett leende samtidigt som han kliar sig i det begynnande slutspelsskägget.
Relaterat
Fakta
Förra gången Brynäs mötte Djurgården i slutspelet
När Brynäs vann SM-guldet för elva år sedan 1998-1999 möttes lagen i kvartsfinalspelet – då i bäst av fem matcher. Brynäs vann den serien med 3–1. Så här såg matcherna ut den gången.
Djurgården–Brynäs 1–4 (0–0, 1–2, 0–2)
Målen: 0–1 Janne Larsson (Ove Molin), 1–1 Niklas Falk, 1–2 Janne Larsson (Ove Molin och Pär Djoos), 1–3 Janne Larsson (Tom Bissett och Ove Molin), 1–4 Tommy Melkersson (Mikko Luovi och Per Löfström).
Brynäs–Djurgården 3–1 (1–0, 1–0, 1–1)
Målen: 1–0 Roger Kyrö (Mikko Luovi), 2–0 Johan Lindström (Anders Huss och Daniel Rudslätt), 2–1 Mikael Håkansson (Björn Nord och Challe Berglund), 3–1 Janne Larsson.
Djurgården–Brynäs 3–1 (1–0, 1–1, 1–0)
Målen: 1–0 Mikael Magnusson (Espen Knutsen), 2–0 Challe Berglund (Björn Nord och Jan Viktorsson), 2–1 Johan Lindström (Daniel Rudslätt), 3–1 Patrik Erickson (Jan Viktorsson och Challe Berglund).
Brynäs–Djurgården 5–3 (1–1, 1–1, 3–1)
Målen: 1–0 Teppo Kivelä (Mikko Luovi och Roger Kyrö), 1–1 Jan Viktorsson, 2–1 Mikko Luovi (Teppo Kivelä och Tommy Melkersson), 2–2 Jan Viktorsson, 3–2 Ove Molin (Janne Larsson och Pär Djoos), 4–2 Roger Kyrö (Teppo Kivelä), 4–3 Mikael Magnusson (Jan Viktorsson), 5–3 Ove Molin (Janne Larsson).S
Ove Molin
Ålder: Fyller 39 år i maj.
Längd/vikt: 175 cm/83 kg.
Moderklubb: Trångsunds IF.
Matcher i Brynäs: 883.
Poäng i Brynäs: 565 (229 mål+336 assist).
Meriter: 2 SM-guld (1992-93 och 1998-99), SM-silver 1994-95, VM-brons 1999.
Aktuell: Slutar sin långa karriär efter slutspelet. Totalt blev det 18 säsonger i Brynäs.
I morgon drar kvartsfinalserien igång med klassikermötet Brynäs mot Djurgården. En kvartsfinalserie som Brynäsveteranen i förväg hade önskat sig.
– Jag blev glad att dom valde oss. Det är härliga matcher att spela och jag ser verkligen fram mot att det börjar. Vi möter ett bra lag och visst kan vi förlora. Men samtidigt har vi riktigt, riktigt bra chanser att gå långt den här gången.
Efter 18 säsonger i Brynäs och elitserien har han skaffat sig rutin på det här med slutspel och två gånger har det lett hela vägen fram till SM-guldet. Det spritter i benen på en gammal 39-årig (i maj) hockeygubbe då.
– Glädje. Det är det första ord jag tänker på om vi ska snacka slutspel. Man har väntat på det här under 55 grundserieomgångar och att gå in i det här är det roligaste man kan göra.
Brynäs förutsättningar är också bättre än för precis ett år sedan när det blev respass i fyra raka matcher mot Färjestad.
– Jag ska inte säga att vi var nöjda att bara få spela slutspel den gången. Men nu är vi mera redo och känslan i laget är att det här kan bli riktigt bra. Vi tror på oss själva och det är viktigt, menar Molin.
Själv har han haft en kanonsäsong på alla plan. Spelmässigt har han en ledande roll i laget och poängen har trillat in i jämn takt. Fyra mål och hela 25 assist talar lite om vilken lagspelare i stället för skarp målskytt som Ove har blivit under årens lopp.
Därför kom det lite överraskande när han offentliggjorde sina framtidsplaner efter den sista grundseriematchen mot Skellefteå i lördags. Men för att slippa frågorna under slutspelet kände Ove att det var rätt läge att gå ut med beslutet redan nu och lägga allt krut på de sista insatserna på isen.
Reaktionerna har inte låtit vänta på sig och har han inte tidigare fattat vilken Brynäsikon han är så har det klarnat de senaste dagarna. Till och med supporters till andra elitserielag har hört av sig och talat om saknad och lycka till i framtiden.
– Det har varit en riktigt känslosam resa. Det är mail, sms, telefonsamtal och kommentarer som har strömmat in med massor av positiva omdömen. Sånt värmer otroligt mycket och det känns i hjärtat när man läser och hör alla fina saker, säger Ove.
Men nu finns det ingen väg tillbaka. Beslutet är taget, det noga övervägt och står fast.
– Det är därför jag kom fram till det här när jag har funderat över framtiden. Jag vill sluta medan jag fortfarande är bra. Jag skulle hata att åka omkring därute och känna att jag inte hängde med och dessutom ta upp en tröja för någon annan som förtjänat den bättre.
Men ett tag till kommer 21:an att hänga där på kroken i omklädningsrummet och sedan borde den självklart i någon form åka upp i taket på Läkerol Arena.
– Klart det blir känslosamt när det drar ihop sig för allra sista gången. Men nu gäller alla matcher någonting och det går inte att åka omkring och fundera på att det kan vara slut. När det händer får jag ta tag i det efteråt.
Vad som händer sen? Tja, Ove har något på gång. Redan nu är han involverad som tränare i Brynäs U16-lag och har flera gånger sagt att han är intresserad av just den biten.
– Det finns planer men det tar vi sen. Det kommer helt klart att kännas konstigt och märkligt att inte vara här varje dag. Men det kommer en sommar också där jag för första gången inte behöver barmarksträna för att hänga med. Det kan vara rätt skönt det också...
Men som sagt. Det där får han ta tag i sen. Nu är det ju slutspel.











Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 mar 2010 08:11 Brynäs 4-ever (Ej registrerad)
Tack för allt som du har gjort för brynäs:) Du kommer alltid att vara en av dom bästa.
Skrivet 17 mar 2010 10:30 Kumlamats (Ej registrerad)
Tack Molin!!! Du är en hedersam Brynäskille!! Kommer att sakna dig! Tack!!!!
Skrivet 17 mar 2010 10:49 calle (Ej registrerad)
OVE MOLIN BÄTRE ÄN BRODERNA SEDIN,,,,,
HOPPAS DU KAN VARA EN STÖD TILL
BRYNNÄS UTANFÖR ARENA ÅCKSÅ,,,,
TACK FÖR ALLT DU GAV OSS OVE MOLIN'
VI KOMMER ATT SAKNA DIG,,,,,,,,,,,,,,,
Skrivet 17 mar 2010 11:53 Andreas (Ej registrerad)
Ove Molin måste få hänga i taket i Läkerol Arena.
Redan till hösten i seriepremiären borde Ove hissas upp i taket bland de andra legenderna. Ingen (absolut ingen) kommer någonsin att komma upp i det antal matcher Ove gjort med Brynäs. Den killen har ett Brynäs hjärta större än många andra. Hedra Ove med en plats i taket, allt annat vore tjänstefel!
Skrivet 17 mar 2010 13:12 Einar (Ej registrerad)
tycker hans tröjnummer ska "spärras". Det finns bara en 21 i Brynäs och kommer alltid att vara så. Molin är en legend!
Skrivet 17 mar 2010 16:17 Niklas.L (Ej registrerad)
Det finns bara en Ove Molin...
Finns inte ord för vad du har gjort för klubben. Kommer kännas konstigt nästa säsong när man sitter där i Läkerolen och är tvungen att titta upp i taket istället för ner på isen. Det finns bara en Ove Molin.
OveOve Ove Molin...
Skrivet 17 mar 2010 18:03 J (Ej registrerad)
Jag tror att Ove vill göra något annat än "hänga i taket i Läkerol Arena". Han är värd ett bättre öde än så ;-).
Hans tröja/tröjnummer eller vepa däremot är helt okej.
Tack Ove, och kör nu järnet i slutspelet.
Jag andas 1999!!
Skrivet 17 mar 2010 20:04 Blomman (Ej registrerad)
Tack för allt Ove!
Skrivet 17 mar 2010 20:12 Ständig medlem (Ej registrerad)
I morgon kör hela hallen (även djurgårdare är välkomna) Ove Ove Ove Molin när världens bästa Ove kommer in på isen! När han gör mål i pp höjer vi det ett snäpp till.