Ny tung förlust – då blev det krismöte hos GGIK
Gävle GIK svarade för ett nytt bottennapp på hemmaplan.
Och efter 4–12 mot Duvbo är nedflyttning ett reellt hot för det hårdsatsande laget – som stängde in sig i omklädningsrummet efteråt.
– Jag tycker att vi skämmer ut oss, säger målvakten Mathias Sparring.
Relaterat
GGIK hade sex poäng till godo på bottenlaget Duvbo inför gårdagens match och hade chansen att skaffa rejäl marginal till det sista strecket i tabellen.
I stället gick allt fel – och nu är Gävlelaget bara tre poäng före, dessutom med en match mer spelad.
Det började med att Billy Nilsson brände ett friläge i första minuten, och fortsatte med stillastående anfallsspel, ett obefintligt försvarsspel och en målvakt som fick kasta in handduken vid 0–1.
– Jag har haft problem med ett knä en tid, det gick inte längre, förklarar Sparring, som fick se resten av eländet från bänken.
– Bland de sämsta matcherna den här säsongen. Det är synd om de som betalat för att se oss, säger han.
Simon Rönngren kom in och storspelade i kassen till en början. Men varken han eller utespelarna hade sin bästa dag. Efter att debuterande forwarden Simon Cederström, blott 16 år, prickat in 1–1 i början av andra perioden gjorde gästerna fyra raka mål.
En reducering precis innan sista periodvilan till 2–5 gav visst hopp, men tredje perioden var rena mörkret. 2–7 i sista, och coach Stefan Åsbergh fick än en gång konstatera att hemmaplan inte är GGIK:s grej.
– Vi har bara tagit en seger och totalt fem poäng på hemmaplan. Vi kanske vill bjuda på för mycket och blir sedan stressade när motståndarna gör mål. Vi har inget tålamod, säger han.
Efter slutsignal stängde GGIK in sig i omklädningsrummet och blev kvar en halvtimme.
– Vi analyserade de 40 första minuterna, så att man inte behöver grubbla hela kvällen. Sista 20 chansade vi med en offensiv uppställning, så det struntade vi i.
Åsbergh tog inte time out förrän i tredje perioden när läget redan var kört och det stora samtalsämnet på läktarna var – varför händer det så lite på bänken?
– Experterna däruppe vill att man ska hoppa och skrika, men det är inte min ledarfilosofi. Vi får ut budskapet ändå. Och vi fick in två, tre smyg-timeouter under matchen, säger Åsbergh.
• Känner du att du har förtroende från ledningen?
– Det gör jag alltid, ända tills något annat sägs.













Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 jan 2012 08:40 Skadeglad (Ej registrerad)
Är inte ett dugg förvånad över den här utvecklingen i GGIK och jag tycker inte ett dugg synd om dom som förening eller är orolig för innebandygästriklands framtid. GGIK har under många år haft o har en vidrig värvartaktik när de gäller yngre talanger i distriktet, man drar sig inte för att ringa upp hela lag (bl a VAIF p95 o aston p97) o försöka värva över dom i unga år bara för att man själva verkar ha en usel ungdomsverksamhet. Gästrikland kommer må bra av att GGIK ramlar ner nån serie så våra unga talanger kan utvecklas i lugn o ro i sina moderföreningar,, för i GGIK utvecklas dom inte i samma takt, Plus att distriktet skulle få fler o bättre serier i ungdomsåren vilket ger fler talanger på sikt. När Gästrikland fått ordning på de kanske vi är mogna att få ett Superligalag, men jag hoppas verkligen inte det blir GGIK, dom har förstört Gästrikeinnebandyn i många år , hoppas det är slut på det nu.
Skrivet 16 jan 2012 20:49 Janne (Ej registrerad)
Ja det går ju jätte bra! så in med 12åringar så blir det elitserien sen, bara sparka folk när dom snackar som dom vore nå stjärnor som skulle gå upp i denna kalle anka sport
Skrivet 16 jan 2012 16:48 Andreas (Ej registrerad)
Vad är det för snack om medelålder?
På senare tid har Henry Fägnell och Linus Nielsen 17, 18 år startat varje match bland backarna. Uppåt gjorde den här matchen Cederström 16 år två perioder. Tidigare har Alexander Larsson 17 år fått spela mycket och dessutom har Oliver Frykman 17 år fått spela också. Dessutom unga killar som Billy Nilsson, Jonatan Hedström och Jesper Lundgren. Så att säga att det är ett ålderstiget lag är fel. GGIK är ett lag med mix av både ungt och gammalt, den rätta vägen att gå.
Igår spelade Nielsen hela matchen och Fägnell halva. I övrigt, som jag sa, spelade Cederström två perioder. Sen att de andra juniorerna just satt på bänken igår betyder inte det att de alltid sitter på bänken. Adam Lundgren spelade en hel del byten likaså, han är 18.
Skrivet 16 jan 2012 13:15 Farsa till en av dom påhoppade. (Ej registrerad)
Här härjar jantelagen och avundsjukans skribenter. Märkligt att ni som skriver här inte lyckats åstadkommit något för er egen del?
Vi får vara glad över GGIK att man år efter år vågar försöka få Gästrikland på innebandykartan. Damerna i topp, herrarna just nu i flopp. Det är tyvärr så idrott är.
Skrivet 16 jan 2012 11:49 alba (Ej registrerad)
"hårdsatsande GGIK" jovisst, värvar en 16-årig forward från valbo, när det är brist på spelande backar. ha,ha keep on going
Skrivet 16 jan 2012 11:45 Alla hästar hemma (Ej registrerad)
Kalle (Ej registrerad) skrev:
Gamla gubbar... föreningen för inbördes beundran... Fint barn har många namn heter det väl?
Vad är det för medelålder i GGIK egentligen? Titta på Brynäs IFs ungdomssatsning i ishockey. Lär av den.
Men va fan säger du fint barn har många namn? Kan du sport och idrott vet du vad en boll är ? Cederström 16 år Billy Nilsson 22 jonte hedström 23 henry Fägnell 17 Adam lundbren 18 jesper Lundgren 23 Marcus Tunvall 20 sen har du Pelle , Alpe , Chippen , Lindberg , Beronius som är äldre vilket alla lag behöver ha !!! RUTIN kallas de !! Titta bara ett lag som AIK innebandy igår man spelar med 10 man mot Warberg som är 25 år och äldre 4 av dom är över 30 ..Granlo som leder serien LEVER på Lundberg 36 , Jernberg 33 , Svensson 28 !!! Vart vill du komma med ditt jävla ålderssnack? Kom tillbaka när du kan nå om lagsport !!
Skrivet 16 jan 2012 10:13 Janne (Ej registrerad)
Jämföra GGIK med Brynäs är ju som att jämföra Niklas Bäckström med Billy Nilsson och dagis mot högskolan, låt GGIK ha lite skoj bara för är ju inga proffs eller nå stjärnor vi pratar om
Skrivet 16 jan 2012 08:18 Kalle (Ej registrerad)
Gamla gubbar... föreningen för inbördes beundran... Fint barn har många namn heter det väl?
Vad är det för medelålder i GGIK egentligen? Titta på Brynäs IFs ungdomssatsning i ishockey. Lär av den.