Åsbergh: ”Klubben är en produkt för SSL”
Nu är han på plats – Gävle GIK:s nye tränare Stefan Åsbergh.
Ett treårskontrakt är skrivet – och målsättningen självklar.
Superligan.
– Förutsättningarna finns, säger 42-åringen.
Relaterat
Att GGIK vill upp i högsta serien är ingen nyhet – men hittills har de inte lyckats trots otaliga försök.
Han som ska ändra på den saken heter Stefan Åsbergh.
I går träffade han spelarna i sin nya klubb för första gången.
Stefan Åsbergh inledde sig egen spelarkarriär i Storvik en gång i tiden – nu återvänder han hem till Gästrikland efter att ha tränat både svenska och norska elitklubbar under det senaste decenniet.
De senaste åren har han tränat norska Gjelleråsen, en klubb han tog till final så sent som i våras.
Gävle GIK:s ordförande Peter Nordqvist gör ingen hemlighet av att det är en drömvärvning som klubben har gjort.
– Vi har försökt att få hit honom i kanske tio år nu. Det här är den tyngsta satsning klubben någonsin gjort på en enskild tränare i och med att Stefan kommer att vara deltidsanställd av oss, säger han.
Åsbergh själv ser fram emot sitt nya uppdrag.
– Det känns extra kul att komma hem till gästrikeinnebandyn igen och det ska bli roligt att få bidra med den erfarenhet jag samlat på mig genom åren, säger han.
Tanken var att Stefan Åsbergh skulle leda GGIK tillsammans med Marcus Hansson som tränat laget de senaste åren – men Hansson valde häromveckan att hoppa av bland annat på grund av att han inte ansåg spelartruppen vara tillräckligt slagkraftig.
– Det får stå för honom. Det är det som är så intressant att man som tränare kan se saker på olika sätt. Jag skulle inte stå här i dag om jag inte trodde på det här laget. Det här är ett talangfullt lag som det absolut går att göra någonting med.
Att Superligan är målet är givet. Men Stefan Åsbergh tänker inte stressa dit. Det handlar om att bygga ett lag.
– Förutsättningarna finns. SSL finns här framme nånstans, säger han och håller fram handen.
– Om det tar ett år eller tio får vi se. Jag har pratat med många som har sett Godis. Alla säger att klubben är en produkt för Superligan, fortsätter Åsbergh.
GGIK har ersatt tunga spelarförluster som Billy Nilsson och Per-Erik Jansson med ungt och talangfullt.
Men GGIK:s nye tränare stänger inte butiken för ytterligare något nyförvärv.
– Vi har inte värvat färdigt. Det kan bli ytterligare nån spelare och det är forwards vi tittar på, säger han.
• Din innebandyfilosofi, hur ser den ut?
– Det ska vara fartfyllt, ett hårt jobb även utan boll och så vill jag att vi ska ta initiativ i matcherna. Att ta initiativ är utvecklande, säger han.
Och att utveckla – det är precis vad Stefan Åsbergh ska göra med unga GGIK.












