Bottenläge för Gefle IF – men tränarna sitter säkert
Gefle IF ligger på nedflyttningsplats i allsvenskan.
Då höjs röster om en förändring på tränarsidan.
– Inte aktuellt, säger GIF-ordföranden Leif Lindstrand.
Relaterat
Pelle Olsson har varit tränare för Gefle IF under lagets sex senaste säsonger i allsvenskan.
Men frågan är om GIF någonsin har haft en sämre utgångspunkt än nu inför den allsvenska avslutningen.
Efter VM-uppehållet har situationen för Gävlelaget förvärrats i allsvenskan. Laget har sjunkit som ett sänke i tabellen.
GIF har bara vunnit en match (4–2 hemma mot Åtvidaberg) och spelat en oavgjord (3–3 hemma mot Mjällby), resterande fem matcher i allsvenskan har förlorats sedan mitten av juli. Dessutom har GIF åkt ur både svenska cupen och Europa league.
På suppporterforum och i läsarkommentarer till Sportens artiklar på nätet höjs nu röster för att göra en förändring på tränarsidan för att få GIF över det förhatliga nedflyttningsstrecket
”Pelles tränarstil a la Lagerbäck är förlegad... Ta hit en tränare med ambitioner att spela fotboll och med lite mer ambitioner än att bara klara sig kvar i allsvenskan och vara farmarlag och ta fram spelare åt de andra allsvenska lagen”, skriver till exempel signaturen Gif på Gd.se.
Enligt Gefle IF:s ordförande Leif Lindstrand finns det inga planer på att sparka Pelle Olsson och Urban Hammar.
– Jag ser inga motiv till det. De har sköt det bra hittills, säger han.
Lindstrand fortsätter:
– När jag träffar andra klubbar får jag ofta höra att de är förvånade över att vi har lyckats behålla så bra tränare. Jag vet att det finns intresse från flera andra allsvenska lag för Per och Urban. De är två av allsvenskans absolut skickligaste tränare.
• Inte orolig för tabelläget?
– Nej. Man ska komma ihåg att det här inte är någon ny situation för oss. Det har varit tufft varje år i allsvenskan. Sedan är det ju så att det inte är ljusår upp till lagen där ovanför. Säsongen är inte slut än.
• Varför ligger GIF på nedflyttningsplats?
– Konkurrenssituationen är sådan. En del lag är bättre för tillfället och andra är sämre. Att lag som regerande mästarna AIK ligger på kvalplats säger en del om hur hårt det är.
• Vad är styrelsens recept för att få spela allsvenskt även 2011?
– Det finns inget sådant. Det överlämnar vi helt till laget – och där vet jag att de inte har gett upp, säger Leif Lindstrand, som även berättar att klubbens ekonomi är under kontroll.
Fotnot: Pelle Olsson har kontrakt som tränare med GIF till och med 2012. Urban Hammar till och med 2011. Olsson är dessutom tillsvidareanställd som sportchef.


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 17:49 anders (Ej registrerad)
vad håller ni på med i gif igentligen? vadå för kontrakt till 2012? byte de vill vi bara .hur kan man vara tränare och samtidigt sport chef???
Skrivet 2 sep 2010 16:53 äpplet (Ej registrerad)
gothia cup, där har du en poäng men ändock.
Det där med åskådare tycker jag du kan vända på. Gör man inget för att locka åskåder kommer det heller ingen publik - kommer det inge publik blir det därmed inge pengar.
Den trend och den filosofin som används idag kommer vi ingenstans med, det är dags att förstå det.
Vi måste börja i en annan ända och göra klubben attraktiv.
Pelle m.fl bör släppa stoltheten och släppa rodret för någon annan. Vi såg hur det gick när Kenneth tog över, vips var vi i allsvenskan. Vem hade förväntat sig det??
Skrivet 2 sep 2010 16:41 Fredrik L (Ej registrerad)
Jämförelsen med Häcken kan verka relevant men Häcken har pengar tack vare att de arrangerar Gothia Cup.
Jag tycker visserligen att Gefle oftast inte spelar särskilt kul även om jag vant mig vid spelstilen och när det går bra för laget ser det faktiskt roligt ut.
Sen måste jag lägga till att den ekonomiska verkligheten är sån den är. Klubben får inga åskådare och därmed inga pengar. När de inte har några pengar går det som det går och de får inga åskådare.
Det som man verkligen kan fråga sig är vilka kommunala bidrag Gefle får och vilka Brynäs får. Jag är ingen supporter av såna bidrag men lika för lika...
Skrivet 1 sep 2010 17:54 orsan (Ej registrerad)
Ja, det är verkligen dags att göra förändringar i föreningen. Att höra samma röst dag efter dag, år efter år eller leva i ett slitet äktenskap är inget man bruka klara av i längden och detsamma gäller naturligtvis för GIF... Bara för att Pelle sitter "även" som sportchef innebär det inte att man kan göra som man vill. Det är faktisk inte någon familjeförening utan ett lag som finansieras utav sponsorer, företag och näringslivet, dvs hårt arbetande människor. Varför ska Gefle skiljas ifrån andra idrottsföreningar runt omkring världen??? Pelles roll är att leverera och klarar man inte av detta "bör" man lämna sin plats till förfogandet. Vi som gillar Gefle och fotboll vill ha ett annat tänkandet, ett lag som bygger på att göra något framåt och inte parkera på sin planhalva och vänta på bättre tider... Med tanke på motstånd i nästkommande matcher pekar det rakt ned mot Superettan. En till fundering, varför värvade Pelle Dahlberg?
Skrivet 1 sep 2010 15:34 äpplet (Ej registrerad)
Leif lindstrand, denne ängsliga människa.
Pelle har hundkoppel över Leif så vad vågar han säga.
Om flera andra klubbor vill ha pelle, kan vi ine sälja honom för en slant så för ekonomin, den melodin har ju fungerat med spelarna åtminstone.
Det känns som man måste se det ur ett större perspektiv.
Visst Pelle har gnetat på i bottenträsket och levererat ett riktigt undermåligt spel säsong efter säsong. Men titta på häcken exempelvis. Lirar stundtals riktigt bra fotboll, kan behålla spelare trots den magra supporterskalan och det föga intresset för klubben.
Man måste även se vart Pelle för klubben förutom att hållasig kvar år efter år. Vi kommer ingenstans eller hur, intresset svalnar drastiskt.
Ibland måste förändring till oavsett!!!!