GIF verkar få behålla Lantto
Nu ser det ut som om Jonas Lantto stannar en säsong till i Gefle IF.
– Det finns goda möjligheter, säger agenten Lennart Norgren.
Relaterat
Det var Norgren själv som i en intervju med Norrbottenskuriren i våras berättade om flera utländska klubbar som mycket väl skulle vilja plocka åt sig Lantto.
GIF:s yttermittfältare har inte direkt gjort dålig reklam för sig under säsongen, ändå blev det inget konkret av proffsryktena.
– Det är en del lag som fortfarande håller koll på honom. Och han går ju framåt, det är inget snack om den saken, säger Norgren nu.
– Men Jonas är speciell, han tar sin tid och behöver trivas socialt, det är då han växer som spelare.
Lanttos kontrakt med GIF går ut efter den här säsongen och diskussionerna om en förlängning har inletts.
– Vi har en positiv dialog och det finns goda möjligheter att han stannar. Jonas är positiv och klubben vill behålla honom.
– Vi vill vänta till rätt klubb dyker upp. Och Lantto behöver inte gå till exempelvis Malmö FF, han kan lika gärna stanna kvar. I GIF har han två bra tränare och en miljö som han trivs i, han utvecklas lika bra där.
• Hans framtid i GIF kanske beror på vilken serie laget tillhör nästa säsong?
– Ja, det underlättar om de är kvar i allsvenskan, det säger sig själv, säger Norgren.

















