Dahlbergs första mål i GIF
Och Mikael Dahlberg gjorde sitt första mål för klubben när Brommapojkarna besegrades med 1–0.
– Alltid skönt att göra mål, nu är man igång, säger GIF:s mest meriterade nyförvärv.
Relaterat
Fakta
Matchen i siffror
BP–Gefle IF 0– 1 (0–0)
Mål: 0–1 (79) Mikael Dahlberg.
Varningar, BP: Inga.
Gefle IF: Daniel Westlin, Haruna Moshi.
Hörnor: 6–2 (4–1).
Publik: Cirka 50.
I korthet: Första halvlek gick spelmässigt till Brommapojkarna, bland annat hade Pablo Piñones-Arce ett skott i ribban, och GIF hade problem att freda sig. Ändå nickade Jakob Orlov in 1–0 till GIF efter en hörna, men målet dömdes bort för offside. GIF gjorde några taktiska förändringar i pausvilan och tog sedan över matchen i andra halvlek. Mikael Dahlberg kom in i 70:e minuten och avgjorde med sitt första mål i GIF-tröjan.
Poängligan
Målvakt:
Emil Hedvall 3
Försvar:
Daniel Bernhardsson 3
Marcus Hansson 3
Omar Jawo 3
Sebastian Senatore 3
Mittfält:
Daniel Leino 4
Haruna Moshi 3
Öyvind Gram 3
James Frempong (70) 3
Anfall:
Daniel Westlin 4
Jakob Orlov (70) 3
Ersättare:
Jonas Lantto (70) 3
Mikael Dahlberg (70) 3
Jens Portin spelade ej
Eric Larsson spelade ej
Niklas Erhard Olsson spelade ej
Mattias Hugosson (mv) spelade ej
Snittbetyg: 3,15
Poängförklaringar:
6: Landslagsklass. 5: Mycket bra. 4: Bra.
3: Godkänd. 2: Kan bättre. 1: Dålig.
-: Spelade för lite för att bedömas.
De är många som aldrig spelat allsvenskt i Gefle IF förut. Men Mikael Dahlberg, med 112 allsvenska matcher för Djurgården och GIF Sundsvall, är utan tvekan den mest välkände spelaren i den främlingslegion som anlänt till Gävle.
Han blev mållös under två matcher på Cypern, men mot BP, som luftade ett namnkunnigt lag, behövde inhoppande Dahlberg bara nio minuter för att spräcka nollan. Självklart var det en nick som letade sig in bakom BP:s målvakt, och kanske lättade trycket lite redan nu från Mikael Dahlbergs axlar.
– Extra skönt att vinna mot en seriekonkurrent, det är lite svårt att veta hur bra alla utländska lag är som man möter. Men nu fick vi ett kvitto på att vi är på rätt väg, säger Dahlberg, som försöker lära sig GIF-spelet bäst han kan.
– Det är lite nytt, men jag tycker att det kommer mer och mer. Tränarna är väldigt tydliga med hur de vill att vi forwards ska röra oss, och ibland springer jag fortfarande omkring och funderar på var jag ska vara.
Mycket nytt i GIF, som sagt, men ändå känns det mesta igen. Tränaren Pelle Olsson kan nöjt konstatera att försvarsspelet sitter där det ska trots alla nya ansikten.
– Vi har bara haft några veckor på oss, men det är bra att vi kan gå in i en sån här match och visa att vi kommer bli svårslagna även den här säsongen, säger han.
Olsson fick även se Marcus Hansson göra sin första A-lagsmatch som mittback, eftersom både Daniel Theorin och Olof Mård går skadade.
– Han gör det jättebra, mot tufft motstånd som sätter oss i svåra situationer. Det är absolut en möjlighet att vi använder honom fler gånger på den positionen.
Därmed skulle inte heller GIF:s behov av att värva en ny mittback vara direkt skriande.
Ett annat glädjeämne var 18-årige Daniel Leino, som fick två korta inhopp i allsvenskan förra säsongen. Nu spelade han för första gången från start i A-laget, var bäst i GIF tillsammans med Daniel Westlin, och slog även frisparken som Mikael Dahlberg nickade i mål.
– Det var kul, lite annat tempo än i juniorlaget, men jag blev trött på slutet. Jag fick en smäll på näsan förra året så när jag blir förkyld kan jag bara andas genom ena näsborren, säger Leino, som får uppskattande kommentarer av Pelle Olsson:
– Han är teknisk, och har så bra förstatouch att man inte är rädd att stoppa in honom i en sån här match. Han skapar tid för sig själv, en intressant spelare som är med och konkurrerar.
Nästa träningsmatch för Gefle IF blir mot Djurgården på Skytteholms IP nästa söndag.
















