Högt tempo när SIF åkte på första förlusten
Relaterat
Långa stunder var man det lag som förde matchen och trots att det var en träningsmatch och inga poäng stod på spel så kunde man ana en viss besvikelse hos tränarem Tony Andersson direkt efter matchen.
– Det känns onödigt att förlora den här matchen då jag tycker vi är bättre än dom och hade det här varit en seriematch hade det känts riktigt jobbigt, menar han.
För att vara en träningsmatch i början av mars så var det två lag som höll ett bra tempo och det var många gånger ett fint passningsspel. Bortalaget inledde bäst och satte SIF:s försvar på prov ett antal gånger.
– Vi är väl inte riktigt på tårna de första 15 minuterna men sen tycker jag vi växer in i matchen och tar över den, säger Tony.
Sandviken fick också chansen att ta ledningen då man tilldömdes en straff, men den slog nyförvärvet Jens Åberg inte bättre än att Frejs målvakt ganska enkelt kunde ta den. Första halvek slutade mållöst, trots ett flertal bra lägen för båda lagen.
Sandviken inledde andra halvlek väldigt positivt och förde matchen och många av dom drygt 100 i publiken vädrade nog ett ledningsmål. Men då kom Frej upp i en ganska så sällsynt attack. Tim Markström gjorde en felbedömning på en utrusning kunde bortalagets Mikei Söderström få en fot på bollen och sätta bollen. Och efter målet blev det också mer av bortalaget.
– Vi gör en bra andra halvlek fram till det är 10–15 minuter kvar då vi börjar slarva lite för mycket, säger Tony.
Tyvärr så tvingades otursgubben Alexander Svanberg kliva av matchen redan efter fem minuters spel efter att ha landat tokigt och skadat knät. Men enligt Alex själv så ska det inte vara någon större fara.
Sandviken fortsätter träningsmatchandet med två matcher kommande helg och sedan kommer det stora eldprovet då man möter Sirius, ett förväntat topplag i ettan.
SANDVIKENS IF-IK FREJ 0–1 (0–0)
Målen: 0–1 (70) Mikei Söderström.
Så här spelade SIF: Tim Markström – Christoffer Simensen, Sereya Mobaraki, Jonas Österberg Jimmy Hansson – Alexander Svanberg (Andreas Gillström), Jens Åberg, Andreas Sipuri, Jesper Karlsson, (Andreas Smedbakken), Andrew Stadler – Emil Wigren (Björn Berglund)
Avb: Tobias Wennergrund, Tobias Utrianinen, Andreas Gillström, Jonas Magnusson, Björn Berglund, Andreas Smedbakken.










