Ännu ett nyförvärv till Tierp
Sara blev klar förra veckan och ser verkligen fram emot att spela för sin nya klubb.
Relaterat
Tierp har ju två lag, A-laget spelar som bekant i damtvåan och tog där en mycket stark andraplats i sluttabellen förra säsongen. Andralaget vann Upplandsfyran förra säsongen och spelar nu alltså i damtrean.
Enligt ledningen i Tierps Damfotboll så är siktet inställt på att nästkommande säsong spela i damettan.
- Sara är en mycket talangfull ung lirare som har alla chanser att utvecklas positivt. Hon får chansen som alla andra att ta en plats i A-truppen. Men inledningsvis så blir det väl i första hand spel i damtrean för Saras del, säger Janne "Korpen" Pettersson, som är chefstränare för Tierps Damfotboll.
Sara har också uppmärksammats av Upplands fotbollsförbund och fanns med i truppen för landskapslaget (F-15) förra säsongen.
– Jag ska i första hand sikta på en plats i andralaget, men målsättningen är att också sedan kunna ta en plats i A-laget som spelar i damtvåan, säger 15 åriga Sara som är försvarspelare och är 179 lång.
– Jag har redan utvecklats på träningarna med Tierp, där vi är närmare 30-talet spelare. Jag kan spela både back, mittback och på mittfältet, säger Sara angående hennes kvaliteter.
– Det går jättebra på träningarna, säger Sara som ser fram emot den kommande utesäsongen med förväntningar.


















