Brynäs är beredda på diskussioner
Brynäs nye målvakt Robin Rahm är avstängd för doping fram till början av augusti.
Sporten fick under gårdagen ett snack med klubbens marknadschef Sven Engwall som ger sin bild av värvningen.
– Det kommer att bli diskussioner, det förväntar vi oss och är förberedda på.
Relaterat
Brynäs värvning av den dopingavstängde Robin Rahm har tagit emots med blandade känslor. Och klubbens marknadsavdelning har också varit inblandad i beslutet att värva målvakten – som trots allt gjort bra intryck på marknadschefen Sven Engwall.
– Även om det är ett ungdomligt misstag så reagerade jag redan när det hände på att han behandlade situationen väldigt moget. Han erkände direkt och skyllde inte ifrån sig på något annat, säger Engwall och fortsätter:
– Jag måste göra klart att vi tar väldigt allvarligt på doping i Brynäs.
– Men just i det här fallet är det en kille som har varit väldigt ångerfull och som avtjänat sitt straff, och då har vi gjort den bedömningen att han är värd en andra chans.
Hur har tongångarna utifrån varit?
– Just nu är jag på semester, så jag har inte hört så mycket om vad folk tycker. Men av de jag pratat med under dagarna har ingen varit negativt inställd till värvningen. Sen ser man ju såklart på Facebook att det finns blandade åsikter, berättar Engwall och utvecklar:
– Det kommer att bli diskussioner, det förväntar vi oss och är förberedda på. Samtidigt tycker jag att det är bra att diskussioner förs så att alla åsikter luftas.
En viktig fråga för klubben är givetvis hur sponsorerna ställer sig till värvningen – men av de Sporten pratat med är det ingen som hört något från Brynäs eller vill uttala sig kring vad man anser om spelaren.
– Nej, vi har inte varit i kontakt med sponsorerna innan. Om det dyker upp något på de partnerträffar vi har så får vi ta ställning till det då och agera från fall till fall.
Den dopingavstängde Rahm, som fyller 26 i september, ansluter till truppen i början av augusti när straffet är avtjänat. Han kommer då för första gången på två år att kunna träna på is med ett lag, men Engwall ser öppningar på andra håll åt målvakten med:
– Vi har inte diskuterat det än, det handlar mer om honom och vad han vill göra.
– Men jag tycker det är viktigt att vi som klubb tar ett socialt ansvar gentemot ungdomar, och hans historia är ju ett bra sätt att demonstrera hur det kan få konsekvenser att handla oklokt.




















