Wännström om otäcka ögonskadan
Sebastian Wännströms klubba var boven – men själv märkte Brynäsanfallaren ingenting av dramatiken när Cristopher Nihlstorp skrek ut sin smärta på isen.
Några minuter in på den tredje perioden i måndagens semifinal mellan Brynäs och Färjestad inträffade olyckan, som hade kunnat gå riktigt illa.
Sebastian Wännström hamnade på knä framför gästernas målvakt Cristopher Nihlstorp, och på något vis hamnade hans klubba i ansiktet på motståndaren. Den letade sig in genom gallret och träffade Nihlstorps ena öga.
– Jag kände inte ens att jag var på honom. Det var först när jag såg reprisen på jumbotronen som jag såg vad som hände. Men det var absolut inte meningen, berättar Wännström efter tisdagens träning.
– Jag skulle ta en retur och i skottet hakade någon upp min klubba, jag tror det var då den for upp mot ansiktet, fortsätter Wännström.
Nihlstorp kastade sig ner på isen och skrek samtidigt som medspelarna kallade ut vårdpersonal på isen. Det såg otäckt ut – men inte heller den dramatiken var Wännström medveten om.
– Nä, jag märkte inte av nånting, jag åkte över till båset och då såg jag att de bytte målvakt. Men inget mer.
Rapporterna efteråt säger att Nihlstorp klarade sig med ett skrapsår på hornhinnan. Även om han såg suddigt direkt efteråt ska inte synen vara permanent skadad.
– Vi räknar med att det tar ett par dagar. Men vi får se, det är dag till dag, säger FBK:s sjukgymnast Oskar Strandlund till Värmlands Folkblad.
Sebastian Wännström spelade inte mer i den tredje perioden efter händelsen, men var tillbaka igen i sudden. Att han bänkades tillfälligt hade dock inget med incidenten med Nihlstorp att göra.
– Jag påverkades ingenting av det, det var bara att köra på, säger Wännström.
Från Brynästräningen kan vi rapportera att Andreas Dackell, som utgick tidigt i måndagsmatchen, inte tränade. Tommy Jonsson ville inte säga något om lagkaptenens status, utan hänvisade till massören Glenn Hellström – som Sporten inte lyckats nå.
I övrigt tränade inte heller backarna Simon Bertilsson, Mattias Ekholm och Jonathan Carlsson. Den sistnämnde är sjuk, Bertilsson och Ekholm ska det inte vara någon fara med.
– Det var säkerhetsåtgärder, säger tränaren Tommy Jonsson.




















