Brynästrio med i landslaget
Senare i vår ska det svenska Team 18-laget försöka vinna VM-guld och upprepa det som det äldre juniorlandslaget gjorde i Kanada. Men först är det genrep med en femnationersturnering i Finland den 8-12 februari.
Relaterat
Brynäs har några riktigt bra 94:or som förbundskaptenen Rikard Grönborg har plockat med. Målvakten Oscar Dansk, backen Christian Djoos och forwarden Elias Lindholm är alla uttagna.
Sverige ställs mot Finland, Ryssland, Tjeckien och USA. Med i laget är JVM-gudmedaljörerna Sebastian Collberg, Frölunda och Filip Forsberg, Leksand.
Nästa landslagsuppdrag för Småkronorna/Team 18 blir JVM-förberedande läger i dels Uppsala, dels Tjeckien under tiden 4-11 april. Den 12 april börjar junior-VM i Brno och Znojmo, Tjeckien. CHRISTER ÅBERG




















Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 jan 2012 07:43 Einar (Ej registrerad)
Good luck boys! :)