Krisläge i SAIK:s damlag – efter spelarförluster och tränaravhopp
Tränaren Jonas Jerfström har hoppat av och med flera spelarförluster ser truppen tunn ut.
– Det är klart att det är en tung situation, säger lagkaptenen Sofia Rådman, som är en av dem som sköter träningarna tills man hittat en ny tränare.
Relaterat
Till sin hjälp har hon Jeanette Andersson, en annan av SAIK:s trotjänare. Men det är inte lika många som tränar längre. Sedan i våras har laget tappat åtta spelare; bland andra Emma Kronberg (flyttat), Malin Andersson (au pair i England) och Johanna Pettersson (slutat på grund av bristande motivation).
Till råga på allt meddelade tränaren Jonas Jerfström för bara någon vecka sedan att han hoppar av uppdraget. Dessutom har målvaktstränaren Ronald Lundgren sagt ifrån efter många år i ledarstaben.
För Jerfströms del är det familjeskäl som ligger bakom avhoppet.
– Så är det, det handlar om att få tiden att räcka till och i det här läget lär jag prioritera barnen.
• Varför ett så sent besked?
– Saker och ting kan förändras under vägen. Det känns lite vemodigt, tränarjobbet har gett mig väldigt mycket de senaste åren men nu går barnen först.
För SAIK är det naturligtvis ett dråpslag att tappa sin tränare i det här läget, men sökandet efter en ny pågår för fullt.
– Det är inte lätt att hitta en lösning, men det är inte panik heller, det är trots allt 2,5 månad kvar till serien startar, säger Per Lodin, ansvarig för damverksamheten i SAIK, och antyder att det mycket väl kan bli en intern lösning.
– Så är det oftast, att man tittar i den egna föreningen i första hand, och det finns mycket bandykunnande i SAIK.
Jonas Jerfström har varit tränare i tre säsonger och under hans första år vann klubben SM-guld.
Sofia Rådman tycker att SAIK haft det bra ställt på ledarsidan under alla hennes år i föreningen, men ser inte nattsvart på den nuvarande tillvaron.
– Det är klart det är tungt att inte ha nån tränare, och att få tag i någon nu, i september, blir inte lätt. Men vi som är kvar kör på och försöker göra det bästa av situationen.
– Sen tappar vi bra spelare, men då är det många andra som får chansen att visa framfötterna i stället, så det är ju positivt för dem. Och vi är trots allt många spelare kvar, även om vi får en tunnare trupp den här säsongen, säger Rådman.
Och Johanna Pettersson, mångfaldig skyttedrottning i damallsvenskan, hur blir det med henne? Hon säger till Sporten att motivationen inte återvänt och att hon fortfarande inte känner nåt sug efter bandyn, men stänger samtidigt inga dörrar definitivt. Men som det ser ut i nuläget verkar det inte bli någon bandy för henne i vinter.















