Plus igen för landstinget
Relaterat
I går presenterades bokslutet för 2012 för landstingsstyrelsen i Gävleborg. Politikerna kunde glädjas åt att ekonomin som helhet ser fortsatt bra ut men även notera besvärande underskott för stora delar av sjukvården.
Resultatet för verksamheten blev plus 102 miljoner kronor. Det är 34 miljoner bättre än budget.
Samtidigt redovisar sjukvårdsdivisionerna ett sammanlagt minus på 109 miljoner kronor. Allra sämst gick det för medicindivisionen med minus 68 miljoner kronor. Tack vare att skatteintäkterna och statsbidragen ökade betydligt mer än budgeterat blev slutresultatet ändå positivt.
Styrelseordförande Eva Tjernström, S, är nöjd.
– Det är jättebra att vi går med plus för sjätte året i rad. Sedan har vi problem inom vissa områden. Men det är inget som föranleder några nya åtgärder nu, säger hon.
En orsak till underskotten är de eskalerande kostnaderna för hyrläkare. Bristen på egna doktorer gör att landstinget i allt större omfattning måste anlita bemanningsföretag. Notan för inhyrd personal slutade i fjol på rekordstora 238 miljoner kronor, 19 miljoner mer än året före.
Eva Tjernström ser inhyrningen som nödvändig.
– Vi tar hellre in hyrläkare så att patienterna får sina vårdbehov tillgodosedda än att vi låter köerna växa. Däremot får det inte ske slentrianmässigt. Med bättre planering i verksamheten går det att begränsa inhyrningen.
Landstinget i Gävleborg har under senare år lyckats med att hålla kostnadsökningarna på en relativt låg nivå. Men för att klara en ekonomi i balans de kommande åren krävs ytterligare återhållsamhet, enligt landstingsstyrelsen som även flaggar för att ”intäktsförstärkningar” kan bli nödvändiga.
Betyder det här att ni planerar en ny skattehöjning?
– Nej, det är inget som diskuteras. Det här är mer ett allmänt konstaterande att om vi inte klarar att hålla kostnaderna nere måste vi på något sätt få ökade intäkter i stället, säger Eva Tjernström.










































