Centern vill ha borgerlig medverkan
Relaterat
Centerpartiet vill ta ett ansvar för landstinget Gävleborg och skapa en bred lösning. Därför ska partiet bjuda in både de borgerliga och socialdemokraterna till en träff.
Karin Ånöstam anser att centerpartiet inte ska stå ensamma som borgerligt parti för att tillsammans med socialdemokraterna bilda en majoritet.
Centerpartiet kräver att både moderater och socialdemokrater tar fram realistiska och alternativa lösningar för en bred politisk samverkan.
Björn Brink anser att det är nödvändigt att justera den antagna borgerliga budgeten, men att det är nödvändigt oavsett vilket av budgetförslagen som antagits. Han pekar på minskade skatteintäkter i de senaste prognoserna för både 2009 och framöver. Därför måste landstingsdirektörens utvecklingsplan redovisas snarast för att styrelsen ska få en bild av lågkonjunkturens konsekvenser för landstinget.
Från centerpartiets sida ser man en bred lösning med samarbete mellan de borgerliga och socialdemokraterna som det bästa för landstinget.
Nu vill man få en träff senast den 15 januari för att diskutera en bred politisk lösning.










































Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 dec 2008 09:48 Anställd och patient (Ej registrerad)
Det är skrämmande att läsa om Landstinget Gävleborgs framtid för mig som är anställd, och än mer som patient. Förtroendet för landstingsdirektören finns inte alls kvar och i gemene mun kallas han numera Svante Lögnbark allt oftare.