Alkoholhantering brast
Ingen kontrollerade åldersgränsen när alkohol såldes under Tomas Ledins konsert i Göransson Arena. Nu straffas Arenabolaget.
Relaterat
När Tomas Ledin uppträdde på Göransson Arena 18 augusti fanns inga entrévärdar på VIP våningen med ansvar för ordning och nykterhet. Entrévärdar har bland annat till uppgift att kontrollera om gästerna har giltig biljett och om de är över 18 år.
Arenabolaget har inte heller med säkerhet kunnat intyga att inga alkoholhaltiga drycker förts utanför den avgränsade ytan där de får serveras.
Arenabolaget medger bristerna och säger att de berodde på en miss i den interna kommunikationen.
Men Arenan förnekar att det inte skulle ha funnits några entrévärdar på VIP våningen.
"Det fanns två stycken som var anställda som entrévärdar men det var här kommunikationen brast på var de skulle befinna sig under kvällen", står i ett svar från Arenabolagets sida.
Arenabolaget påpekar också i svaret att bartendern alltid frågar om åldern vid minsta lilla osäkerhet innan alkohol säljs till en person.
Individ- och familjeomsorgsnämnden hade tre åtgärder att välja mellan: Erinran, varning eller återkallelse av tillståndet.
Nu föreslås att Göransson Arena ska straffas med en erinran.

















































