ARN gav sandviksbo rätt
Relaterat
I augusti i fjol köpte en sandviksbo en bil av en bilhandlare i Örebro. Vinterdäcken var enligt uppgift ”inte i bästa skick”.
Men efter leveransen upptäckte sandviksbon att de var i sämre skick än så. Två av vinterdäcken var sönderskurna och sommardäcken var så slitna att de borde ha körförbud. Han reklamerade köpet till bilhandlaren. Men efter fem dagar utan att någon från bilhandlaren hört av sig köpte han nya däck och gjorde en anmälan till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.
De gick helt och hållet på sandviksbons linje och fann ingen anledning att betvivla att denne reklamerat köpet via bilhandlarens hemsida. Bilhandlaren hade då hävdat att man aldrig sett något mejl. Företaget ska ersätta sandviksbon för kostnaden för nya däck.

















































