Kan inte se TV4 News – trots två paraboler
Rolf Öberg försökte få in den nya kanalen TV4 News. När det inte gick, ringde han till Canal Digital som är hans leverantör. Där fick han höra att han behövde en HD-box, trots att han har två paraboler.
Relaterat
– Killen på kundtjänst sade att jag behöver en HD-box för att få in kanalen. Den kostar 2 500 kronor, men han hade ett specialerbjudande och jag kunde få den för 500 kronor. Jag har ju två paraboler, då tycker jag att det borde funka, säger Rolf Öberg.
Rolf Öberg tycker om att titta på sport och i dag har han ett kanalpaket från Canal Digital där det ingår en parabol. Med det utbudet kan han se den sport han vill. Men inte nog med det, Rolf Öberg har ytterligare en parabol, för att få in fler kanaler som han vill se.
Men när han ville se TV4:s nya nyhetskanal hjälpte det inte ens med två paraboler.
Canal Digital meddelade att han behövde en HD-box för att få in den nya kanalen. En box han skulle tvingas köpa.
– TV4 News sänds i ett format som kräver en HD-box, säger Martina Zetterkvist, PR- och informationsansvarig på Canal Digital.
En HD-box kommer man alltså inte undan, den måste man köpa. Om Rolf Öberg valt konkurrenten Com Hem hade han kunnat luta sig tillbaka och titta på den senaste nyhetskanalen utan HD-box. De sänder nämligen kanalen via kabelnätet.
– TV4 News ingår i vårt XL-utbud som sänds via kabel, säger Jessica Sjöberg, pressansvarig på Com Hem.
De flesta kanaler som sänder sina program gör det via satellit. Men till skillnad från Canal Digital, som har riktat in sig på satellit-tv, omvandlar Com Hem satellitsignalen så att den kan sändas ut via kabelnätet. Därmed behöver man inte en HD-box.
















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 jan 2012 07:08 Erik (Ej registrerad)
Pinsamt GD!
Är ni så tidspressade på GD att ni inte ens hinner/orkar göra en enkel sökning på nätet om hur olika digital-tv format fungerar?
Konsumentjournalistik när den är som sämst, jag slänger GD i Sverkers soptunna.
Vinklen på artikeln borde givetvis varit hur sattelit och kabel-tv operatörerna skjörtar upp kunderna genom att trixa med olika kanalpaket som kräver olika grundförutsättningar, fast på ett korrekt sätt. Den självklara frågan om vad haken är med erbjudandet om ny HD-box för 500kr ställdes aldrig, jag kan ge mig tusan på att det var villkorat med 24 månaders bindingstid.
Gör om gör rätt!
Skrivet 27 jan 2012 15:40 bulleribasius (Ej registrerad)
Ruben A (Ej registrerad) skrev:
Här kommer ytterligare ett förslag till artikel:
"Kan inte åka till månen - trots 14 cyklar"
**
LIKE! :D
Skrivet 27 jan 2012 15:29 Sandra (Ej registrerad)
Jag har ingen box alls och har ändå kanalen?
Skrivet 27 jan 2012 14:25 Ruben A (Ej registrerad)
Här kommer ytterligare ett förslag till artikel:
"Kan inte åka till månen - trots 14 cyklar"
Skrivet 27 jan 2012 13:20 Anders Larsson (Ej registrerad)
Tack Niklas Sundin för detta kvalitetsreportage. Nu har jag något att diskutera med mina vänner under hela helgen!
Skrivet 27 jan 2012 12:55 Daniel (Ej registrerad)
Nyhetstorka?
Skrivet 27 jan 2012 12:34 Danne (Ej registrerad)
"Där fick han höra att han behövde en HD-box, trots att han har två paraboler." Rubriken får ju både Rolf och artikelförfattaren att framstå som riktigt smarta.
Ja antalet paraboler minskar liksom inte behovet av en box som kan koda av just det formatet. Vad handlar den här artikeln om egentligen?
Är det synd om Rolf, dåligt av Canal Digital eller en reklamsnutt för Com Hem?
Skrivet 27 jan 2012 09:51 lol (Ej registrerad)
Åh, men herregud vad löjligt!
Vissa kanaler sänds på mpeg-4 för att de ska få plats i sändningsbandet. Alla som tidigare hade korten i TV-n har fått köpa en fristående box eftersom många platt-tv:n inte hade mpeg-4 stöd.
Tv-apparater man köper idag har detta inbyggt.
Parabolerna gör bara att han kan ta mot signalen men han måste också ha bnågot som kan tolka signalen!