Svårt att få komma till skott
Invånare i Jäderfors vill ha skyddsjakt på vargen som angriper får. Men de möter motstånd från föreningen Wolf Army Sweden.
I ett brev till regeringen ber föreningen att ansökan ska avslås.
Relaterat
Efter senaste vargangreppet är frågan om skyddsjakt på tapeten igen. Ägarna till de drabbade fåren är i färd med att göra en ansökan.
Grannen Sören Brodin gjorde en liknande ansökan nyligen efter att hans ledartacka fallit offer för vargen. Han fick avslag och håller nu på att överklaga beslutet.
Statistik visar att det är svårt att få skyddsjakt på varg beviljad. Sex ansökningar har gjorts i länet de senaste två åren, bara en har godkänts.
Den gången, i oktober i fjol, gavs tillstånd efter att en varg under kort tid dödat tre hundar i Homna i Ovanåkers kommun.
Daniel Hansson är handläggare på länsstyrelsen och säger att det vid varje ansökan görs en samlad bedömning.
– En viss skadebild måste finnas. Viktigt är att skyddsjakten inte är en första åtgärd. Den som gör ansökan måste först ha försökt lösa problemet på andra sätt.
Bara de som direkt drabbas av en vargs skadliga beteende kan få rätt till skyddsjakt.
– Förra året gjorde Jägarförbundet en ansökan. Men förbundet räknades inte som drabbat och fick därför nej.
Föreningen Wolf Army Sweden kallar vargen i Jäderfors för Dalsängvargen. När Sören Brodin ansökte om skyddsjakt skrev föreningen ett brev till regeringen och bad den att avslå begäran.
Wolf Army Sweden ifrågasatte att ägaren vidtagit alla åtgärder för att hålla vargen borta.
I brevet bifogas en bild som, enligt vargföreningen, visar att: ”fåren gått inom vanligt fårnätsstängsel, och ej fullgott rovdjursstängsel.”















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 okt 2011 16:34 nils (Ej registrerad)
Wolf Army Sweden? Ännu ett gäng bland alla dem övriga?