Ny lag ger Linnéa rätt till hjälp
I torsdags beslutade regeringen att Landstinget Gävleborgs vantolkning av Hälso- och sjukvårdslagen blir olaglig. Nu ska funktionshindrade i Gävleborg få rätt till samma hjälpmedel som de i övriga landet redan har.
Relaterat
2007 tog den politiska majoriteten i Landstinget Gävleborg ett beslut som skapade stora problem för funktionsnedsatta i länet. De motsatte sig att betala för de hjälpmedel som funktionshindrade behöver i sin vardag, men som de inte kan använda själva. Enligt landstinget i Gävleborg klassades det som arbetsredskap, eftersom att de hanteras av assistenter. Något landstinget inte ville betala för. Beslutet som lutade sig helt emot egna tolkningar innebar att kostnaden för hjälpmedel som till exempel en permobil till CP-skadade, skulle bekostas av kommunen eller av de företag som jobbar med personlig assistans. I resten av landet ligger denna kostnad på landstinget. Men i går gjordes en lagändring som innebär att Gävleborg måste rätta sig i ledet. Maria Larsson som är barn- och äldreminister har kallat den nya lagen "Lex Gävleborg" Men Anders W Jonsson, C som har varit aktiv i frågan vill hellre kalla det "Lex Linnéa" efter 16-åriga Linnéa Källden i Sandviken som länge har varit i behov av både permobil och lyft, något som nu landstinget får betala.















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 mar 2011 21:12 Äntligen (Ej registrerad)
Jag blir otroligt glad i hjärtat av att läsa detta. Jag arbetar dagligen med detta vilket har skapat en del bekymmer och kniviga situationer där tyvärr familjer har kommit i kläm pga systemet. Nu blir det istället möjligt att få hjälp snabbare, hjälp som familjerna och framför allt barn och ungdomar behöver för delaktighet, personlig utveckling och mer självständigt liv. Det var på tiden..
Skrivet 4 mar 2011 15:02 Marie (Ej registrerad)
Det viktigaste i denna fråga är att varje person som behöver ett hjälpmedel får det. Tvisterna har handlar om de hjälpmedel man får klassas som personliga (Landstinget betalade)som gör den enskildes liv bättre eller om hjälpmedlet behövs för att de som arbetar med personen med funktionsnedsättning skall kunna arbeta på bra villkor (Arbetsgivaren skall betala)). Det skall vara samma förutsättningar för Kommunerna eller privata företag som arbetar med personer med funktionsnedsättning. Alla skall ha samma förutsättningar när man får skattemedel för att driva sin verksamhet. Det var två lagar som krockade Arbetsmiljölagen som är för att de som arbetar skall få bra villkor samt LSS lagen som är till för de funktionshindrade.
Skrivet 4 mar 2011 12:46 LEX Gävleborg (Ej registrerad)
Man får ju hoppas att de ansvariga skäms och tar sitt ansvar genom att avgå från sina poster.
Pinsamt att regeringen ska behöva skriva om lagarna för att förtydliga för politikerna vad man menar?
Hur kan man medvetet sätta folk i dåliga situationer när man VET att man misstolkar lagen?
Skäms, skäms, skäms, skäms, skäms...