Museijärnvägar hotas av avgiftsförslag
Blir Transportstyrelsens förslag på nya avgifter verklighet kan Jädraås-Tallås järnväg inte fortsätta. Museiföreningen klarar inte att betala 50 000 kronor mer om året säger ordförande Håkan Nordenadler.
Relaterat
Även statliga Järnvägsmuseet i Gävle och Ängelholm berörs, och får dra in på annat. Henrik Reuterdahl, chef för den publika verksamheten i Gävle, är bekymrad framförallt för de små museibanornas framtid.
– Blir det avgifter som det står så är det ett dråpslag, säger han.
Han ger ett exempel från den egna verksamheten, där ett arrangemang i Ängelholm med gamla diesellok från Norge och Danmark skulle ha kostat 100 000 kronor mer med avgifterna i förslaget.
Regeringen vill att Transportstyrelsen ska bli självförsörjande och har bett den tala om hur det ska gå till. I rapporten finns förslag på avgifter för Transportstyrelsens arbetsuppgifter. Timtaxan för järnvägen föreslås bli 1 400 kronor och sedan listas avgifter för licenser, tillsyn, register och intyg. Redan i rapporten konstaterar Transportstyrelsen att museijärnvägarna får svårt att klara detta och vill ta hänsyn till det.
Rune Lindberg, järnvägsdirektör på Transportstyrelsen, säger att de diskuterar vad som ska gälla för museibanorna. De som har låg risk ska inte behöva betala lika mycket som verksamhet med hög risk och det kan bli aktuellt att skriva om järnvägslagen så att det inte behövs tillstånd för att äga spår.
Håkan Nordenadler hoppas att Transportstyrelsens kommer med ett nytt förslag som gör det möjligt för Jädraås-Tallåföreningen att fortstätta.
– Vi lever i dag med näsan i nivå med vattenytan ungefär.
Redan nu kostar sådant som läkarundersökningar pengar. Förslagets avgifter skulle göra det för dyrt att fortsätta.
– Vi gjorde en grov uppskattning och kom fram till att det handlar om 50 000 kronor i årliga utgifter.
Föreningens inkomster till driften kommer från medlemsavgifter och biljettförsäljning. Ska avgifterna tas in på biljettpriset handlar det om hundra kronor mer per resenär och då åker ingen säger Håkan Nordenadler.
Att slippa tillstånd för att äga järnväg är bra för föreningen och Håkan Nordenadler tror också att de med sin privata räls och hastighetsbegränsning på 30 kilometer i timmen kan räknas som lågrisktrafik.
Förslaget ska ut på remiss. Avgifterna ska enligt det införas under tre år. Det som framförallt berör museijärnvägarna blir aktuellt under 2012 och 2013.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 jul 2010 01:24 Självändamål.. (Ej registrerad)
Håkan Leijding (Ej registrerad) skrev: Varför åter man inte en oberoende Expert komma med förslag istället för folk vars jobb berörs och som inte har nån utbildning i rationalisering.
När polisen ratonaliserades så kom förslaget utifrån
inte från polisen själva som då ansåg jävliga.
Är inte Transportstyrelsen jävlig i att utreda sej själva??
En valig Dell dator för 6.000:- kan registrera hela Seriges befolkning (9 M)och samtliga registrerade skulle få mer än 10 A4 sidor med text-för var och en.I en dator för 6.000:- !!!!!!!!!!!
Så hur mycket folk behöver man för att sköta om Sveriges transporter ?
100-tals anställda ...som gör vad ??
Jo dom lyfter!
Lyfter lön alltså, och så hittar man på en massa tokiga saker för att folk ska märka att dom finns.
Skrivet 18 jul 2010 15:07 Håkan Leijding (Ej registrerad)
Varför åter man inte en oberoende Expert komma med förslag istället för folk vars jobb berörs och som inte har nån utbildning i rationalisering.
När polisen ratonaliserades så kom förslaget utifrån
inte från polisen själva som då ansåg jävliga.
Är inte Transportstyrelsen jävlig i att utreda sej själva??
En valig Dell dator för 6.000:- kan registrera hela Seriges befolkning (9 M)och samtliga registrerade skulle få mer än 10 A4 sidor med text-för var och en.I en dator för 6.000:- !!!!!!!!!!!
Så hur mycket folk behöver man för att sköta om Sveriges transporter ?
100-tals anställda ...som gör vad ??
Skrivet 17 jul 2010 11:33 Ovis Niger (Ej registrerad)
Förslaget är en katstrof och ett hot mot en del av vårt kulturarv. Man silar mygg och sväljer kameler. Tror någon verkligen att till exempel den nya E4 från Gävle till Uppsala bär sig ekonomiskt? Jag har aldrig kört den vägen, men väl den gamla och trafiken där var inte så omfattande att det motiverade dagens nya väg, utom möjligtvis under de dagar då det är trafiktoppar. Det hela är en skandal är allt jag kan säga och musijärnvägarna sköts idéellt och medför inga större kostnader för samhället då det varit få allvarliga tillbud i de varksamheterna, utan de incidenter som inträffar i samband med järnvgstrafik är i stället kopplade till den reguljära driften.
Skrivet 17 jul 2010 06:32 Desillusionerad (Ej registrerad)
Kan undra vad detta bottnar i egentligen? Kan ju inte precis ge några extrapengar att tala om till statskassan. Leder bara till att ytterligare turistinkomster minskar och ett kulturarv försvinner. Tråkigt men i Sverige är ju turistintäkter lika med fula ord verkar det som. Skäms Transportstyrelsen!
Skrivet 16 jul 2010 21:54 Någon förundrad människa (Ej registrerad)
Varför ska alltid Transportstyrelsen hitta på nya avgifter? Räcker inte dom som finns? Synd om alla föreningar som inte kan fortsätta...