Ny kraft att klara skolan Målet är få in alla elever i undervisningen igen
– Det känns underbart här. Jag har blivit mer social och fått nya vänner, säger eleven Christoffer Ljungman.
De håller till i Ungdomsgården Centrums lokaler.
Relaterat
Fakta
Motivationsprojekt
Var? Ungdomsgården Centrum, varje dag klockan 09-14.
Vad? Ett nytt projekt som starta för elever vid IV-programmen på Sandvikens gymnasieskola. Här finns två lärare och 15 elever i årskurs 1-3, som av olika anledningar behöver motivation för att komma tillbaka till undervisningen.
Samtliga mentorer vid IV-programmet är en del av projektet.
Hur länge? Projektet pågår till terminsavslutningen.
Skoldagen börjar med att fixa frukost. I köket finns eleven Chris Vithal och läraren Mao Engzell.
De plockar fram apelsinjuice, mackor, smör och ost.
– Tidigare hade Chris svårt att komma i tid. Men nu är han här först och går sist, säger Mao Engzell.
Chris håller med. Han trivs bra i GSI – gruppen för särskilda insatser, som de valt att kalla sig.
– Jag trivs väldigt bra. Det är lugnt och bra atmosfär och passar mig som har koncentrationssvårigheter, säger han.
Projektet startades efter jullovet. Här finns elever från IV-programmet på Sandvikens gymnasieskola. De flesta är skoltrötta och har svårt att motivera sig.
– Kanske har det hänt något i livet och de är inne i en svacka. De kan vara störande i den ordinarie undervisningen och eller må dåligt av olika anledningar. Vi kände ett behov av starta något annat, säger Mao Engzell.
Under en skoldag här får eleverna lära sig hitta självkänslan, diskutera etik och moral, ta ansvar och ta reda på var man är i livet. Lärarna Mao Engzell och Håkan Landström för diskussioner med eleverna.
I dag är även ungdomskonsulenterna Christian Länk och Amelie Edvinsson på plats för att diskutera mobbing.
– Eleverna har ett individuellt schema. Vissa är här 100 procent, medan några är en del av den vanliga undervisningen. Sedan starten har fyra elever kunnat ta upp studierna igen, säger Mao Engzell.
En av eleverna är Annejlica Bohlin, årskurs tre. Hon har planer på att så snabbt som möjligt återgå till undervisningen.
– Jag vill få mina betyg till avslutningen i vår. Det är bra här fast det är lite tjejer, säger hon.
Lärarna ser att utvecklingen går snabbt framåt. Målet är få in alla elever i undervisningen igen och att ingen elev ska ha behov av projektet. Just denna morgon saknas en handfull elever.
– Men skulle du besökt den vanliga IV-undervisningen en tidig måndagsmorgon skulle troligen ännu färre elever varit där, säger Mao Engzell.
”Jag trivs väldigt bra. Det är lugnt och bra atmosfär och passar mig som har koncentrationssvårigheter”
Chris Vithal



















































