Vindkraft för tre miljarder Miljöskyddet gör tummen upp för jättesatsningen nära Jädraås
116 vindkraftverk sydväst om Jädraås har nu fått godkänt från miljöskyddsenheten.
Det betyder att bygget kan vara igång inom ett år.
– Vi har bra relationer med grannarna och det borde inte vara några problem, säger Håkan Hansson vid Ownpower.
Relaterat
Miljöskyddsenheten har gett tillstånd för 116 vindkraftverk med tillhörande fundament, tillfartsvägar, transformatorstationer och ledningar.
Bakom satsningen står projekteringsbolaget Jädraås Vindkraft AB, som ägs av Ownpower Projects och Bergvik Skog i Falun. I går var det kungörelse för beslutet och det dröjer ytterligare tre veckor innan det vinner laga kraft.
– Nu avvaktar vi några veckor och tar det lite lugnt. Sedan kan vi dra i gång med vägprojekteringar och den geotekniska undersökningen, säger Håkan Hansson på Ownpower som utvecklar projektet tillsammans med Bergvik Skog.
Tre av parkerna och sammanlagt drygt 60 av vindkraftverken kommer att finnas i Ockelbo kommun. Det är Hällåsen, Björnbackberget och Åsen och i östra delen av Falu kommun finns Sneåsen.
Enligt Håkan Hansson har de goda relationer med Jädraås byalag och även landsägarnas intresseförening.
– Vårt koncept är att vi söker lokala investerare som vill köpa in sig på andelar i projektet. Det kan vara lokala aktiebolag, säger Håkan Hansson.
Projektet har bantats från 128 till 116 vindkraftverk. Byggstarten är planerad tillbörjan av nästa år och ett vindkraftverk kostar cirka 35 miljoner kronor.
– Det är en jätteinvestering. Nu ska de inblandade söka finansmedel.
Vindkraftverket får bli upp till 165 meter höga och måste ha en enhetlig utformning och färgsättning. Parken får bli på maximalt 464 megawatt och kommer att kunna ge upp till 700 gigawattimar per år.
Området har goda vindförhållanden och är klassat som riksintresse för vindbruk. Inga bostäder eller planerat fritidsboende finns inom gränsvärdena 40 dB.














































