Skoltidningen En Spänn vilande
Relaterat
Perslundaskolans skoltidning, En Spänn, har haft stora framgångar. Papperstidningen har vunnit Lilla Journalistpriset flera gånger och blivit Sveriges bästa skoltidning för grundskolan. För ett par år sedan gjordes även en satsning på en webbversion som två år i rad nått stora framgångar och vunnit pris för bästa webbtidning i klassen för grundskolan.
Ansvarig utgivare och drivande för En Spänn har varit Ulf Gräsberg. Han har som en del i sin tjänst haft ansvar för tidningsproduktionen. Nu ska han minska sin tjänst vilket drabbar En Spänn, uppger rektor Signhild Olsson.
– Men vi kommer att fortsätta med media som elevens val, säger hon.
GD har förgäves sökt Ulf Gräsberg för en kommentar om tidningens framtid. Men rektor Signhild Olsson är inte oroad utan beslutet om att ha tidningen vilande gäller bara för den här terminen.













































