Krabbkakor
Relaterat
Krabbkakor med broccoli och sweet chili-sås med creme fraiche. Helt underbart gott. Tänk på att laborera själv med olika ingredienser. Grundrecept hittar du via länken i artikeln.
För fyra personer
400 gram torsk
150-200 gram krabbkött
2 dl grädde
2 ägg
En msk finhackad chili, av den mildare sorten
En liten finhackad lök
Två finhackade vitlöksklyftor
En halv deciliter hackad dill
Salt
Ströbröd till paneringen
Smör att steka i
Du måste se upp så att färsen inte blir för lös. Krama därför ur krabbköttet ordentligt. Även fryst fisk innehåller en del vatten, som är bra att bli av med. Konsistensen styr du sedan med grädden. En för lös färs gör det svårt att forma kakorna.
Kör alla ingredienserna, bortsett från ströbrödet, i en matberedare.
Forma färsen till kakor i önskad storlek. Av denna mängd tycker jag att det blir lagom att göra 12-16 kakor.
Vänd kakorna i ströbröd och stek dem i smör på medelhög värme. Kokt broccoli, ris och sweet chili-sås eventuellt blandat med lite creme fraiche passar mycket bra till krabbkakorna.








