Sommarens viner i en låda
Relaterat
De flesta vinkritiker pratar otroligt negativt om vin på box. Jag vill definitivt inte dra det så långt, även om det är sant att vi aldrig hittar de bästa smakupplevelserna på låda. En tråkig grej med boxen är att vi dricker alldeles för mycket av samma vin. Varierad smak, och rätt vin till rätt mat, är ju en av dryckens stora behållningar.
Däremot tycker jag att vi ska hylla boxvinet för att det har gjort oss till ett roligare folk. Nä, inte för att vi dricker mera, utan för att vi unnar oss ett glas lite nu och då. Förut satt det långt inne att dra korken ur en flaska och det blev mest vin på fredagar och lördagar. Ett litet vinglas till torsdagsmiddagen eller söndagslunchen tycker jag är ett steg i rätt riktning.
Här är mina tips på sommarens tio godaste boxviner i blandade stilar, pris och smak.
Vin på låda är otroligt populärt bland svenskarna, medan vinexperterna ofta är kritiska. Personligen är jag kluven. Boxvinerna har både sina fördelar och nackdelar.
VITT
Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc 2011 (22139), Frankrike
Pålitlig box på Systembolaget. Friskt och fräscht vin med tydliga toner av gräs och svartvinbär. Syrlig, fruktig smak med bitter, citrussyrlighet i eftersmaken.
Passar till: Salta och syrliga fisk- och skaldjursrätter. Uppfriskande drinkvin.
Pris: 215 kronor
Betyg: 5
Moncaro Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico 2011 (22424) Verdicchio dei Castelli di Jesi, Italien
En bra matvinsbox. Lätt kryddig doft och smak med mogen ton av röda höstäpplen och gråpäron. Sval, fräsch och lång eftersmak med omogen äppelton och citrussyra.
Passar till: Lite mer kryddiga fisk- och skaldjursrätter.
Pris: 195 kronor
Betyg: 4
Las Moras Reserve Chardonnay 2011 (16018) San Jusan, Argentina
Fylligt och smakrikt vin med fattoner av lätt vanilj. Stram smak med höstiga äppeltoner och lite eldighet. Ekologiskt.
Passar till: Smakrika grillade fiskrätter och lättare kötträtter på ljust kött.
Pris: 219 kronor
Betyg: 4
By the River Riesling (7413) Mosel, Tyskland
Halvtorrt vitt vin med päronläskande doft och smak. Druvig och honungssöt i munnen. Blir i eftersmaken friskare och syrligare med fräsch citruston.
Passar till: Perfekt till eftermiddagsdrinken eller till het asieninspirerad mat.
Pris: 179 kronor
Betyg: 4
ROSÉ
Portal da Águia Rosé 2011 (2524) Tejo, Portugal
Roséviner passar bättre på flaska än på box - de blir snabbt bruna i tonen och lite unkna. Håll reda på förpackningsdatum och se till att vinet är fräscht. Detta är den godaste rosén! Mörkrosa färg och hallonsaftig doft med stramare smak med grapeaktig syrlighet.
Passar till: Somrig mat – sallader, lätta fisk- och skaldjursrätter och kryddstarka korvar.
Pris: 179 kronor
Betyg: 4
RÖTT
Allegrini 2010 (2309) Venetien, Italien
Smakrikt och gott vin gjort på den för området klassiska druvmixen: corvina, veronese, rondinella och molinara. Packad doft och smak med mörk körsbärston, fatkaraktär och chokladtoner.
Passar till: Smakrika nöt- eller lammrätter som gärna får serveras med krämiga såser eller kryddsmör.
Pris: 249 kronor
Betyg: 5
Il Barone Rosso (2353) Italien
Extremt billigt och prisvärt. Boxvin i mjukare stil med solmogen doft av körsbär och smak av örter och vaniljiga fat.
Passar till: Mixade sommarbufféer och som drickvin.
Pris: 129 kronor
Betyg: 3
Concha y Toro Reserva Carmenère Cabernet Sauvignon 2011 (6571) Valle Central, Chile
Mörkt och köttigt vin, gjort på druvorna carmènere och cabernet sauvignon, med massor av mogen plommon- och svartvinbärsmak. Fattoner av vanilj med frisk syrlighet som avslutning.
Passar till: Sommarens grillkvällar med nötkött, lamm och vilt med mycket smak.
Pris: 229 kronor
Betyg: 4
Roodeberg 2010 (7451) Western Cape, Sydafrika
Ett pålitligt boxvin som alltid finns med på min lista. Mogen, mörk bärighet med björnbärs- och kryddtoner. Lätt rökighet och rostade fat.
Passar till: Smakrika grillade kötträtter, gärna med lite krämiga tillbehör.
Pris: 269 kronor
Betyg: 4
Douglas Green Cabernet Sauivignon Shiraz 2010 (2090) Sydafrika
Lådvin utan låda – extra praktiskt i trånga kölsvin, i vandringsryggsäcken eller picknickkorgen. Runt och mjukt solmoget vin med svartvinbärstoner, rökighet, fat och lakrits.
Passar till: Gott framför brasan och till mixade grillkvällar.
Pris: 199 kronor
Betyg: 4












































