Coops bonus är en förlustaffär
Coop gick med miljardförlust förra året visar en färsk undersökning från Dagens Nyheter.
Orsaken är kundbonusen som de återinförde 2010.
Även Coop Gävleborg har tappat i vinst då dubbelt så mycket pengar delas ut till deras kunder jämfört med året innan.
Relaterat
– Jag utnyttjar bonusen väldigt ofta, det känns ju varje månad att man får tillbaka pengar, säger Iris Eriksson i färd med att köpa jordgubbar inne på Coop Konsum Eken.
Som medlem i Coop kan man få upp till fem procent i bonus, beroende på hur mycket man handlar för i månaden.
Tomas Eriksson är nybliven medlem i Coop, och har precis börjat använda sin bonus. – Man blir ju förvånad i bland. Hoppsan där satt pengar på kortet liksom.
31 miljoner kronor. Så mycket pengar fick Coops kunder i Gävleborg tillbaka förra året i medlemsåterbäring, jämfört med året innan då de fick hälften så mycket.
Men bonusen för kunderna innebär lägre vinst för koncernen. 2010 gjorde Coop Gävleborg en vinst på 15 miljoner kronor, efter skatt. 2011 var siffran nere på 13 miljoner.
– Förändringen märks absolut, det kostar oss pengar, det gör det. Men på sikt tror vi att satsningen innebär en vinst, säger Anders Stake, vd för Konsum Gävleborg.
Återbäring för sina medlemmar är något som Coop (tidigare Konsum) traditionellt har använt sig av.
2010 återinförde de systemet vilket innebär att kunderna får mer bonus på det de handlar, en summa som sätts in direkt på deras medlemskort.
Det tidigare systemet med bonuscheckar som skickades hem till kunderna gav inte lika stor bonus och många checkar användes inte, därför ville Coop testa att återgå till den traditionella modellen.
En av Coops kunder är Inger Brolin från Valbo. Hon har varit medlem i Konsum sedan tiden då man räknade sina ihopsamlade kvitton en gång om året och skickade in till affären för att få sin återbäring.
– Jag utnyttjar bonusen litegrann, men det blir ju inga mängder om man inte handlar ganska mycket varje månad, säger hon.
Dagens Nyheters undersökning visar att medlemsåterbäringen har lett till en brakförlust på 1,1 miljarder för hela koncernen, sedan 2010. Sammanlagt går cirka 100 miljoner kronor ut till kunderna i hela Sverige. Men trots det kommer Coop fortsätta på samma spår. Anders Stake menar att de redan ser en ökning i kundantal, främst vad gäller unga och barnfamiljer.
– En sån här satsning blir ju ansträngd i början men vi kommer köra vidare på den här modellen. Det behöver gå några år för att det ska märkas någon skillnad, säger han.





































