Flest rattfulla på Jämtlands vägar
Relaterat
De senaste fyra åren har Jämtlands län legat på förstaplats över antalet anmälda rattfylleribrott.
269 berusade förare per 100 000 invånare i Jämtland under 2011 kan jämföras med 128 i Östergötlands län. Jämtlandspolisen arbetar medvetet för att placera sig på strategiska platser och vid tidpunkter då rattfyllerister är i farten. Utanför Systembolaget i veckorna, vid bensinmackar på helgerna.
- Vi ska inte jobba när vi själva vill, utan då verksamheten kräver det, säger Anders Könberg, trafikpolischef i Jämtland.Glesa bussturer och brist på annan kollektivtrafik kan vara orsaken till att många väljer bilen trots att alkohol rinner i blodet.
- Om man ska på fest i grannbyn går det inte att åka tunnelbana eller buss, då tar tyvärr många beslutet och tänker: "Jag ska ju bara till nästa by", säger Könberg.Däremot har Jämtland tredje lägsta andelen drograttfyllerister bland de 21 svenska länen.





































