Krisfond lånar till negativ ränta
Relaterat
När EU:s krisfond EFSF på tisdagen lånade upp 1,5 miljarder euro, motsvarande 13 miljarder kronor, skedde det till negativ ränta, minus 0,01 procent för en sexmånadersobligation. Det betyder att investerarna fick betala för att låna ut pengar till fonden, vilket var första gången det skedde enligt tyska centralbanken, rapporterar AFP.
Räntorna sjönk när Spanien på tisdagen sålde statsskuldväxlar för 3,56 miljarder euro (motsvarande cirka 31 miljarder kronor), ett något större belopp än aviserat, men de ligger fortfarande kvar på en hög nivå.
Den genomsnittliga räntan på växlarna med 12 månaders löptid blev 3,92 procent, jämfört med 5,07 procent vid förra månadens auktion. Räntan på 18-månadersväxlarna sjönk till 4,24 procent, från 5,11 procent.
Internationella valutafonden (IMF) godkände på måndagen en ny utbetalning av nödlån till Portugal på 1,48 miljarder euro, motsvarande nästan 13 miljarder svenska kronor.
Utbetalningen kommer sedan Portugal lämnat in en ny rapport om hur budgetbantandet fortskridit. Landet får beröm av IMF, som anser att Portugal är på rätt väg och att budgetmålet för 2012 är inom räckhåll, och uppmuntras att fortsätta sparreformerna.





































