Spökhuset i Torsåker kan bli kommunalt
Relaterat
Som GD berättat gick kommunen in och säkrade en fastighet i Torsåker som fått förfalla. Huset blev tillhåll för ungdomar och risken fanns att någon kunde bli skadad. Då ägaren trots ett flertal uppmaningar inte tog itu med problemet lät kommunen spika igen fönster och dörrar och åtgärdade den dåligt täckta brunnen. Kostnaden för åtgärderna, drygt 40 000 kronor, ska fastighetsägaren betala enligt en dom i länsrätten. Då kommunen ännu inte fått några pengar riskerar fastighetsägaren en tvångsförsäljning.
Bygg- och miljönämnden vill att kommunen ska ta som mål att utveckla fastigheten så att den kan bidra till Torsåkers attraktivitet. Kommunen ska vid en tvångsförsäljning bevaka sin fordran alternativt köpa in fastigheten om det inte finns någon annan köpare. Målet i slutänden är att få en välvårdad fastighet, alternativt att huset rivs och området blir ett grönområde.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 13:50 Befriaren (Ej registrerad)
Ja, det kan bli ett aktivitetshus för Torsåkersborna,kanske en spelklubb eller något annat fyndigt. Potentialen ligger i förvärvarens iderikedom. Har inte kommunen pengar så kan de alltid låna av staten till rust och annat som lär kosta 3-5 milj kronor, det är ändå bara skattebetalarna som får betala tilbaks.
Skrivet 10 mar 2010 21:22 Elin (Ej registrerad)
Det huset har en enorm potential. Hoppas de renoverar det och inte jämnar det med marken.