Hofors

Publicerad 21 oktober 2009 Uppdaterad 21 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3

Hofors kan ta emot 30 unga flyktingar

Hofors bör ta emot 30 ensamkommande barn och ungdomar från den 1 maj nästa år. Det anser socialchefen och på måndag ska kommunstyrelsen besluta i frågan.

Relaterat

Kommer det 30 ensamma ungdomar till kommunen innebär det 25 nya arbetstillfällen och tomma lokaler fylls med ungdomar.

Migrationsverket har problem att hitta placeringar för alla de ensamkommande flyktingbarn som kommer till Sverige.

Företrädesvis är det barn och ungdomar från Afghanistan och Somalia.

I Hofors finns lämpliga lokaler. Bygdegården i Torsåker skulle kunna ge plats åt 15 barn och ett tidigare gruppboende på Rönningen plats för tio barn.

Även på Hantverkarn finns lämpliga lokaler där fem barn kan få plats visar socialchefens undersökning.

I dag har Hofors avtal med Migrationsverket om 45 platser för flyktingar, men väljer kommunen att ta emot 30 ensamma barn räknas de ifrån så antalet kommunplacerade flyktingar minskar till 15.

Socialchefen anser att kommunen bör försöka styra mottagningen så att alla är i 16-årsåldern vilket förenklar skolgången då alla direkt kan slussas in på gymnasiet.

Han konstaterar att det krävs 25 personer för att klara de 30 ungdomarna.

En samordnare och två föreståndare samt behandlingsassistenter med skiftande kompetenser, fritidspersonal och socialsekreterare.

Ekonomiskt innebär det stora intäkter till kommunen eftersom varje belagd plats ger 1 900 kronor per dygn.

Sedan tillkommer schablonersättning och ersättning för skolgång med sammanlagt över 250 000 kronor per år räknat på ungdomar som fyllt 16 år.

Ska Hofors organisatoriskt klara av ett mottagande redan i maj krävs att kommunstyrelsen på måndag tar ett positivt beslut eftersom många tjänster måste utlysas och organisationen kring mottagandet byggas upp.

Publicerad 21 oktober 2009 Uppdaterad 21 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 21 okt 2009 10:17 Nils Holm (Ej registrerad)

Klarar Ni verkligen av det?

Inte bara ta emot, utan också "integrera", som det så skönt heter. bland diverse teoretiker...

Skrivet 21 okt 2009 11:10 A Svensson (Ej registrerad)

Anställ 25 personer in om äldrevården istället. Tänk på när er mamma ligger där med blöt blöja i 12 timmar.

Skrivet 21 okt 2009 12:22 30 plus... (Ej registrerad)

Ensamkommande ungdomar. Kommer deras familjer senare?

Skrivet 21 okt 2009 19:19 hm (Ej registrerad)

de kommer garanterat senare..skickar iväg barnen först...ta hand om ungdomarna som finns här redan istället...assistenter i skolan...till de kroniska sjuka barnen..som de som betämmer tänker dra in på..
bävar för den dan jag måste åka till gävle sjukhus och hämta mitt barn...efter skolan..

Skrivet 27 okt 2009 15:18 CJ (Ej registrerad)

Det är otroligt vilka snillen vi har i komunledningen i Hofors dom gör förändringar men aldrig några förbättringar.
Nu ska dom göra buissnes på flyktingbarn. Det är ju staten som betalar.
Och vilka är staten, jo det är vi medborgare som i slutändan får betala. Iallafall vi som fortfarande betalar skatt.
Skicka hela komunledningen till Somalia istället.

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Entré Gävle Beställ foton

Senaste nytt

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 nyhetstipset@gd.se

Går SAIK till final?

Går SAIK till final?

Går SAIK till final?

Ingvar Palm, 63, läkare, Sandviken

- Ja, de vinner i kväll och sen i Bollnäs. Men det blir tuffare i finalen.

Johnne Breisch, 56, arbetssökande, Sandviken

- Ja, men efter många om och men. Det blir en drabbning.

Helén Pousette, 43, undersköterska, Hofors

- Man kan väl hoppas på det i varje fall.

Jan Lönn, 48, jobbar på Sandvik, Järbo

- Jag är säker på att de vinner i två raka och går till final.

Evelina Pettersson, 22, arbetssökande, Järbo

- Ja, det tror jag väl, men jag vet inte så mycket om bandy.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Eriksson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft
Top Jobs
luft luft

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Mars 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32.  
  33.  
  34.