Familjen Olofsson kvar i Georgien
Relaterat
Henrik Olofssons fru och dotter ska försöka ta sig till grannlandet Armeniens huvudstad Jerevan, men det är oklart när de kan komma iväg.
Fakta
Läs mer om situationen i Georgien på In- & Utrikes.Sidorna 16–17
I går meddelade UD att 25 svenskar åkte från krigets Georgien med en buss mot grannlandet Armeniens huvudstad Jerevan. Henrik Olofssons fru Dali och dotter Salome åkte inte med bussen eftersom de hade bokat ett flyg från Tbilisis civila flygplats.
– Det var en chansning men flyget blev inställt. Vi vet inte varför men troligen har flygplatsens radar slagits ut, säger Henrik Olofsson.
Nu ska de i stället försöka att ta sig till Jerevan med buss eller tåg. Det är dock oklart när de kan komma iväg. De har heller inte fått några besked om ambassaden ska ordna med flygresor till Sverige när de väl kommer fram.
– Jag har försökt att boka flyg på internet från Jerevan men det går inte. Det står bara att flygen är fulla eller också kommer det upp ett felmeddelande, säger Henrik Olofsson.
Dali Bitsadze Olofsson är mycket orolig inför resan till grannlandet och säkerheten.
– Hon tänker också mycket på vad som kommer att hända med hennes familj, säger han.
Sveriges ambassadsektion i Tbilisi har upprättat en frivillig lista för att kunna ha kontakt med de 50–60 svenskar som beräknas finnas i landet. Enligt UD var bussresan till Armenien ingen evakuering utan den betraktades som ”en frivillig utflyttning”.
– Jag tycker att det är märkligt att ambassaden inte gör mer. Som det är nu så får vi ju lösa saker och ting på egen hand. De skulle åtminstone kunna komma med förslag till hur de ska ta sig vidare från Jerevan, säger Henrik Olofsson.
MER LÄSNING






















































