”Mycket roligare än blodprov”
På torsdagen var det halloweenfest på barnavdelningen på sjukhuset. Och skräcktemat lockade barn som annars inte vågar gå dit.
Relaterat
– Vi försöker anordna en sammankomst i månaden som inte är kopplade till läkarbesök. Om barnen kan komma hit och göra något som är kul så avdramatiserar det sjukhusbesöken, säger lekterapeuten Anna Sving Sjöblom.Fotograf: Lina Westman
På torsdagen var det fullt med barn på Gävle sjukhus, men i stället för läskiga nålstick var de där på halloweenfest.Fotograf: Lina Westman
Det var fullt med barn på plan 7 i Gävle sjukhus. Men de hade inte kommit för att bli stuckna av läskiga nålar eller för att genomgå obehagliga tester. I stället var de där för att äta trollkaka, dricka häxdryck och för den som vågade, gå in i det hemska rummet.
Något som lät lite läskigt tyckte åttaåriga Cornelia Andersson som själv var utklädd till vampyr.
– Men jag är inte rädd.
Oftast är hon på sjukhuset för att lämna blodprov på grund av den ryggmärgsskada hon haft sedan hon var liten.
– Det här är mycket roligare än blodprov, säger Cornelia Andersson.
Det är poängen menar lekterapeuten Anna Sving Sjöblom, för dagen utklädd till snäll häxa. Genom att ge barnen positiva upplevelser på sjukhuset kan man avdramatisera de ofta lite obehagliga besöken.
– Barnen är ofta rädda för sjukhuset och då är det bra om de kan komma hit och bara ha roligt, säger Anna Sving Sjöblom.
Lekterapin är uppskattad. Inte minst av den sjuårige demonen Charlie Wilshaw som egentligen är rädd för sjukhuset. Sedan en polypoperation gick fel har han inte velat komma ens för att göra nödvändiga allergitester.
– Jag tycker det är läskigt på sjukhuset.
Men är det inte läskigt i dag då, med alla hemska kostymer?
– Nej, det är kul, säger Charlie Wilshaw.





























































