Vilka skolor får vara kvar?
400 personer har tyckt till om de föreslagna skolförändringarna via kommunens hemsida. Andra har sagt sitt på dialogmöten eller uttryckt sin åsikt via protestlistor.
Nu är det dags för Åsa Wiklund-Lång, S, att ta fram ett skarpt förslag till beslut.
Relaterat
När barn- och ungdomsnämndens ordförande Åsa Wiklund-Lång och förvaltningschef Frank Stoor i början av september presenterade tänkbara förändringar av Gävles skolorganisation var de tydliga:
– Vi vill veta vad ni tycker.
Kommunen öppnade en webbenkät på sin hemsida där vem som helst kunnat lämna sina kommentarer och i varje rektorsområde har det hållits dialogmöten där politiker och tjänsteman funnits på plats för att lyssna och förklara.
– Det har varit oerhört intensivt och intressant. Det är klart att man får finna sig i starka reaktioner, men de allra flesta har hållit sig till relevanta frågor, säger Åsa Wiklund-Lång.
Enligt henne har runt 400 personer tyckt till via hemsidan.
Är du inte en av dem har du till på söndag på dig innan enkäten stängs.
– Vissa har gjort oerhört avancerade inlägg, säger Åsa Wiklund-Lång.
Hennes uppfattning är att det finns ett stöd för att omorganisera verksamheten för högstadieeleverna, medan de flesta vill att skolorna för de yngre eleverna ska förbli orörda.
– Många håller med om att 7–9-skolorna inte alltid funkar så bra i dag och att eleverna klarar av att få lite längre till skolan. Men många påpekar att om man slår ihop högstadieelever från olika skolor så är det väldigt viktigt att det går till på ett bra sätt.
Inför nästa nämndmöte lägger hon fram ett förslag till beslut som sedan ska behandlas på ett möte i december.
Politikerna från oppositionen begärde i veckan mer underlag för att kunna ta ställning på ett så bra sätt som möjligt.
– Vi vill se konsekvensanalyser, bland annat över hur kostnaderna för skolskjutsar kommer att förändras. Vad innebär de olika förslagen för lärare och elever? Och vad kostar det att kliva ur lokaler? säger Ewa Jäderberg, M.
Hon vill i dagsläget inte säga vad hon tycker om förvaltningens olika idéer, utan vill invänta Åsa Wiklund-Långs slutgiltiga förslag.


























































