Cyklister ska hålla sig inom linjerna
Relaterat
Malin Brynte och Susanna Andersdotter vet inte riktigt vad de nya strecken på Staketgatan betyder.Fotograf: Erik Bergström
Fakta
Kombinerade gång- och cykelbanor
När fotgängare och cyklister ska samsas på samma bana utan att något mittstreck skiljer dem åt gäller följande regler enligt trafikförordningen:
Cyklister skall hålla sig till höger i färdriktningen och gångarna ska hålla sig till vänster på en gång-, cykel- och mopedbana (gemensam bana).
Vid mötet mellan cyklisten och den gående gäller det att passera varandra på ett lämpligt och trafiksäkert sätt.
– Jag vet inte, jag försöker hitta ett bra svar men jag kan inte, säger cyklisten Gärd Swälas.
Många undrar precis som Gärd Swälas vad de nymålade linjerna som ramar in gång- och cykelbanan längs bland annat Staketgatan är bra för.
– Jag ser inget syfte, säger någon.
– Jag vet inte, men det är ganska gulligt, menar en annan.
– Det är mest förvirrande, tycker en tredje.
Enligt David Eldrot som arbetar med cykelfrågor på kommunen är de nymålade linjerna ett led i arbetet att tydligt markera cykelbanorna i stan. Ett arbete som emellertid inte är färdigt än.
– Som det ser ut nu kan det säkert verka lite förvirrande. Banorna ska förses med cykelsymboler och fotgängarsymboler.
Förhoppningen är att de 400 000 kronor som arbetet kostar ska räcka till 800 förtydligande symboler som ska vara på plats före årsskiftet.
Dessa ska markera om det rör sig om en cykelbana eller en kombinerad gång- och cykelbana.
























































