Bilfritt i centrum
- men bilisterna kör
Många struntade i trafikavstängningen som trädde i kraft på måndagen.
– De ser väl inte skylten, suckade två äldre damer, när ytterligare ett par bilar passerade ”motortrafik förbjuden” på Norra Rådmansgatan.
Men några av bilisterna stoppades av polisen.
Relaterat
Några bilister fick tillsägelser av polisen när de körde på Norra Rådmansgatan trots avstängningen.Fotograf: Håkan Selén
Fotograf: David Holmqvist
Utanför Stadsbiblioteket har ett körfält stängs av.Fotograf: David Holmqvist
Fotograf: Grafik: Lars Bergsten
Artikelserie
- Körförbudet i centrum
- Fler städer har provat att leda om trafiken 2012-10-24
- Här vill man inte ha avstängt 2012-10-18
- Fler protester mot bilfritt 2012-09-28
- Felkörare kan få böta en tusenlapp 2012-10-04
- Nu är det dyrt att glömma 2012-10-15
- TV: Avstängningarna hävs 2012-10-22
– Jag lyssnar tydligen på fel radiokanal. Polisen sa att det varit information om trafikavstängningen på P4 på morgonen, men jag lyssnade på P3, och kände inte till att gatan var avstängd, säger Andreas Jönsson, som levererat varor på Söder och stoppades av polisen på Norra Rådmansgatan.
En tillsägelse och goda råd om hur man ska köra i stället räckte så här första dagen.
– Nu vet jag vad som gäller, så jag kommer inte att köra fel igen. Men det blir knepigt, för bilen kommer inte under viadukten vid polishuset heller. Man får tänka om helt, säger han.
Att polisen ingrep var en tillfällighet, för egentligen var de ute i andra ärenden.
– Men när man ser stora lastbilar köra fel, lär man ingripa, säger Lasse Lööf, som hann tala med flera felkörande bilister under de minuter som polisen var på plats.
Tre gator är avstängda på prov under oktober månad. Norra Kungsgatan och Norra Rådmansgatan är avstängda mellan Nygatan och Norra Strandgatan.
Dessutom är Södra Strandgatan avstängd förbi biblioteket. Bussar, taxi och cyklister får köra som vanligt.
Provavstängningen genomförs på initiativ av kommunens samarbetsorgan med fastighetsägare och handeln. Men på Drottninggatan är handlarna inte glada åt avstängningen.
– Inte är det då vi som har velat stänga av på prov. Vi har aldrig blivit tillfrågade, säger Kaija Valtonen, Designforum.
På måndagsmorgonen samlades flera av dem för att enas om vad som behöver göras för att förbättra för Drottninggatan.
– Jag är mest orolig över hur det blir på kvällarna. Det kommer att finnas färre nyktra vittnen i centrum när trafiken försvinner, säger Esa Kuosku, Naturkompaniet.
I stället för trafikavstängningar vill de bland annat se fler parkeringsplatser, gratis busstrafik på vissa tider, värmeslingor under hela Drottninggatan och en mer inbjudande entré till Drottninggatan från tågstationen.
– Jag tycker att kommunen borde utveckla det som redan finns, som Rådhustorget, i stället för att satsa på att göra om vid Slottstorget, säger Elisabeth Indahl som driver Life-butiken på Kungsgatan.
Handlarna tänker nu samla in namnunderskrifter och uppvakta politikerna med en gemensam skrivelse.
Fakta/Bakgrund
Avstängda gator i centrum
Trafikavstängningen sker på prov under hela oktober. Norra Rådmansgatan och Norra Kungsgatan stängs av mellan Norra Strandgatan och Nygatan. Södra Strandgatan stängs av vid biblioteket. En fil på Rådmansgatan förbi biblioteket tas bort.
Bussar, taxi, och cyklister kan köra som vanligt under avstängningen.
Under avstängningen mäts bil-, cykel-, gång- och busstrafik till centrum, antalet bilar i parkeringshusen, butikernas omsättning. Gävle centrumsamverkan kommer också att göra 350 intervjuer med besökare i centrum.
Remisstiden för centrumplanen förlängs till den sista november för att resultaten från mätningarna under trafikavstängningen ska hinna redovisas.

































































