Blåljus och sirener för att fira svensexa?
Ambulanspersonal använde blåljus och sirener för att fira en arbetskamrats svensexa.
Händelsen utreds nu av landstinget.
Relaterat
Det var den 5 juli som tre ambulansbilar med sirener och blåljus uppmärksammade en arbetskamrat på hans svensexa. En privatperson som såg och hörde det hela kontaktade landstinget. Blåljusen och sirenerna hade inte med någon utryckning att göra.
Landstinget utreder nu vad som hänt säger divisionschef Helena Björkman, som ser allvarligt på att landstingets utrustning har använts så här.
– Blåljus och sirener är en strikt reglerad verksamhet.
Hur de ska användas framgår av trafikförordningen. Det handlar också om att ambulansen är en offentlig verksamhet som syns ute och som invånarna ska kunna ha förtroende för.
Hon vet ännu inte om det handlat om att ambulanspersonal slagit på sirener och blåljus när de åkt förbi festen eller om de deltagit på något annat vis. Vad hon känner till har dock inget larm försenats på grund av det som hänt.
Eventuella arbetsrättsliga åtgärder kommer hon att ta ställning till i samråd med personalavdelningen under utredningen.
























































