Tre fotbollstjejer redo för Gothia Cup
Tre förväntansfulla tjejer från Hagaströms SK håller som bäst på och packar väskorna.
På söndag drar Julia Holmström, Maja Kristiansson och Amanda Gustafsson till Gothia Cup.
– Det ska bli jätteroligt. Vi har ju bara varit på mindre cuper tidigare, säger Maja.
Relaterat
På packningslistan står matchställ, extra fotbollsstrumpor, uppblåsbar madrass, kudde, sängkläder, kläder till Liseberg, myskläder och diskokläder. – Väldigt viktigt är också mobilladdare, kortlek och kanske några skvallertidningar, säger Julia.
Fakta
Gothia Cup
The World Youth Cup på engelska, är världens största fotbollscup för barn och ungdomar mellan 11 och 19 år. Den spelas i Göteborg och angränsande kommuner.
I år deltar över 35 000 spelare i 1 625 lag från 80 olika länder från hela världen.
Sedan 1975 har den arrangerats varje år under en vecka i juli.
Från början stod klubbarna BK Häcken och GAIS bakom, men GAIS valde att dra sig ur efter bara några år.
Numera är det således bara BK Häcken som står för arrangemanget.
Hagaströms SK är ett av 18 lag från 13 olika klubbar i länet som deltar i Gothia Cup i år. Flest deltagare i länet kommer från Gefle IF, där fyra lag ställer upp.
Julia, Maja och Amanda har spelat fotboll ihop sedan de var i fem-sexårsåldern. Kanske blir den kommande veckan den största upplevelsen i deras fotbollsliv.
– Det är ju lag från alla möjliga länder man får möta, säger Julia.
– Det ska bli jättespännande att se hur de spelar, säger Amanda.
Men det är inte enbart fotbollen som hägrar.
– Nej, vi ska ju på Liseberg och så. Sen är det disko på kvällarna, säger Julia.
På packningslistan står matchställ, extra fotbollsstrumpor, uppblåsbar madrass, kudde, sängkläder, kläder till Liseberg, myskläder och diskokläder.
– Väldigt viktigt är också mobilladdare, kortlek och kanske några skvallertidningar, säger Julia.
– Det är viktigt att packa necessären ordentligt, säger Maja.
Hur matcherna kommer att gå har de ingen aning om, säger de.
– Men vi förväntar oss riktigt tuffa motståndare, säger Amanda.
– USA:s lag, till exempel, kommer ju för att vinna så klart. För många lag är ju Gothia Cup en del av en turné, man kanske ska till Danmark först, säger Maja.
Hur många matcher de får spela vet de inte, men de är garanterade fyra. Går de till final kan det bli nio. Och på frågan om de är nervösa svarar alla unisont:
– Jaaa.
– Men vi är jättetaggade. Det känns stort, hela upplevelsen. Det blir ett minne för livet, helt klart, säger Julia.

































































