Kalla handen från banken
– då ställer biblioteket upp
Bankerna hänvisar i allt större uträckning sina kunder till internet.
De som saknar kunskap eller utrustning söker sig till bibliotekets allmänna datorer.
– Det blev en markant ökning i somras, säger bibliotekarien Heidi Heimerlöv.
Relaterat
En stor grupp i samhället hänger inte med i den digitala utvecklingen. Uppskattningsvis handlar det om 1,3 miljoner människor i Sverige som saknar kunskap eller utrustning för att sköta vardagliga ärenden via internet, enligt kampanjen Digidel 2013.
Stadsbiblioteket i Gävle deltar i kampanjen som syftar till att öka den digitala delaktigheten. På senare tid när bankerna allt oftare hänvisar sina kunder till internet har behovet blivit tydligt.
– Många använder våra allmänna datorer till privata bankärenden och sedan Swedbank började ta 50 kronor för ett kontoutdrag kommer kunderna hit i stället och skriver ut för två kronor. I slutet av månaden blir det alltid en topp när papper ska skickas till socialtjänsten, säger Heidi Heimerlöv.
Att hjälpa besökare ligger i personalens uppdrag, men ändå har ökningen av bankkunder ställt till vissa problem.
– Vi kan hjälpa till med inloggningen på datorn och att komma igång. Men att öppna andra människors bankkonton och göra deras ärenden känns inte bra, det är en privatsak, säger Heidi Heimerlöv.
I helgen drog Stadsbiblioteket igång ”Digitala lördagar” – ett folkbildande projekt som ska överbrygga den digitala klyftan. Representanter för CSN och Swedbank fanns på plats och lärde ut hur deras e-tjänster fungerar.
– Vi vill gärna se mer av det och Swedbank har erbjudit sig att ha personal närvarande vid nästa topp. De förstår nog att den här situationen inte är bra goodwill för deras del, säger Heidi Heimerlöv.



















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 feb 2012 10:10 Stefan (Ej registrerad)
Vad? Swedbank vill inte ha kunderna på sitt kontor, men de skickar gärna sin personal till biblioteket för att hjälpa sina kunder där? Kan de inte lika gärna ställa fram några datorer på sitt kontor som kunderna kan använda och ge service på plats?
Skrivet 1 feb 2012 09:52 Ingemar Sundström (Ej registrerad)
Efter denna artikel måste man nog förstärka upp med vakter annars dras nog skurkarna dit också. Men det måste ju finnas sådana över som har skött penningtransporter till banker tidigare.
Ingemar Sundström