Svartsjuk man överföll rival
En 34-årig man såg sin exflickvän och sin kompis ligga och sova i sängen. Galen av svartsjuka gick han in i sovrummet.
Relaterat
Natten mot den 3 juli förra året befann sig 34-åringen på en hemmafest. Med på festen var en kvinna som han kort tid innan haft ett förhållande med.
Med var även hans kompis sedan lång tid tillbaka – en 31-årig man.
Efter ett tag lämnade 34-åringens ex festen tillsammans med 31-åringen, och de begav sig hem till honom.
En händelse som inte togs emot med en axelryckning av 34-åringen.
Först skickade hans SMS till sin kompis: ”Du kommer att råka illa ut kan jag lova. Jag hatar dig!”.
Sedan, på morgonkvisten, dök han upp vid 31-åringens hem.
En övervakningskamera filmade honom när han gick in i huset.
I rätten berättade 34-åringen att han blev arg och besviken av synen som mötte honom i sovrummet – kompisen som sov med exet. Sedan säger han sig inte komma ihåg något.
Det gör däremot 31-åringen. Han vaknade av att 34-åringen satt gränsle över honom, slog honom i huvudet och skrek.
Han drog täcket över huvudet för att skydda sig och lyckades sparka ner 34-åringen från sängen och jaga honom ur huset.
Han blödde från huvudet, hade en bula, flera sticksår svullnader, blåmärken och fläskläpp.
Polispatrullen som kom till huset hittade en hammare, en förskärare och en mindre sågtandad kniv i sovrummet.
På den mindre kniven fanns blod från 31-åringen.
Men varken 31-åringen eller kvinnan har sett 34-åringen använda sig av vapen, så tingsrätten anser det endast bevisat att han har misshandlat 31-åringen med knytnävarna.
Förutom misshandel fälls han för hembränning av 65 liter sprit.
Han döms till villkorlig dom med samhällstjänst i 125 timmar, och att betala 22 000 kronor i skadestånd till 31-åringen.

















































