TV: Anlagda bränder i Fliskär
Tre båtar är förstörda och ytterligare flera skadade efter brand på Fliskärvarvet inatt.
Relaterat
– Det känns fruktansvärt obehagligt och tråkigt. Båten var mycket ovanlig och det är omöjligt att hitta en likadan, säger Rolf Samuelsson som tillsammans med sin fru är nere och tittar på resterna av sin båt.
Många är berörda, inte bara ägarna till de drabbade båtarna. Där finns båtar värda miljoner men också billigare båtar. Det är glädjen och gemenskapen i Fliskär som värdesätts.
– Mycket av glädjen försvinner när sånt här händer, jag har en klump i kistan, säger en annan båtägare.
Det hade kunnat gå mycket värre. Det är ett under att det var vindstilla i natt.
– Hade blåsten legat på hade minst hela båtlängden förmodligen brunnit ner, säger Hans-Olov Andersson, hamnkapten på Fliskär.
Rolf Samuelsson pustar även ut då han kommit på att han nydligen tömt båten på disel. Enligt hamnkaptenen hade det kunnat bli en riktig katastrof ifall vinden legat på och dieseltankarna varit fulla.
– Men polisen ska titta igenom våra nya mörkerseende övervakningskameror så vi lär få tag på de som gjort det, säger Hans-Olov Andersson.
MAYA KIUSALAAS




















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jan 2012 23:55 Kalle (Ej registrerad)
Fruktansvärt onödigt! Föstöra vanliga medborgares fritidssysselsättning. Varför? Hoppas de som gjort detta snarast kan spåras och straffas. Gärna hårt!
Men vakt på marionor, såväl under sommar som under vinter är ju viktigt. Här har det inte funkat tydligen! Beklagar de drabbade! Hoppas Polisen kan lösa detta, om dom har tillräcklig ambition?
Kalle