Friad för falska id-handlingar
Ynglingen sökte asyl med falska id-handlingar – men det kan inte bevisas att han varit medveten om förfalskandet och åtalet ogillas.
Relaterat
I september förra året kom ynglingen, som nu bor i Gävle, till Sverige. Migrationsverket på Arlanda uppskattade hans ålder till över 18 år.
Men ynglingen hävdade att han var 15 år och lämnade över irakiskt medborgarbevis och irakiskt id-kort.
Personalen misstänkte att handlingarna var förfalskade och gjorde en polisanmälan om urkundsförfalskning.
En analys från Statens kriminaltekniska laboratorium gav personalen rätt.
Den visade att handlingarna var utskrivna med skrivare eller kopiator, trots att id-kort i Irak måste framställas med tryckpress. En jämförelse med äkta irakiska id-handlingar gav samma slutsats.
Men tingsrätten ogillar åtalet om urkundsförfalskning. Eftersom det inte går att utreda ynglingens ålder så går tingsrätten på hans egna uppgifter.
Och ynglingen har berättat att han lämnade kvar sina id-handlingar när han flydde till Sverige. När han fick höra av Migrationsverket att han var tvungen att visa sina id-handlingar ordnade han så att dessa blev hitskickade. Ynglingen har berättat att det var hans mamma som såg till att införskaffa handlingarna till honom, och att han inte vet något om hur tillverkningen gått till.


















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 18 dec 2011 18:34 lingon (Ej registrerad)
Ska bli kul i framtiden när vi får se nya världsrekord i åldrar, "första människan att nå en ålder på 140 år".
Skrivet 16 dec 2011 22:22 Gå direket till hemlandet utan att passera SWE (Ej registrerad)
Kollade på ett prog från UK, där kom alla asylsökande med samma papper med med olika foton, ena killen visste inte ens att den ena som nämndes i hans papper var hans egen kusin (enligt dokumentet).
Fick åka hem direkt.
Skulle vara bra om det va lite tåga/stake i utredarna i det här landet också.
Skrivet 15 dec 2011 15:05 Danne (Ej registrerad)
Nej, hur kan man begära att någon ska veta när denne är född?
Skrivet 14 dec 2011 22:25 Realist (Ej registrerad)
Jag hoppas verkligen att kommentarer som går åt "det är inte är så lätt"-hållet är menat som sarkasm.
Självklart var mannen fullt medveten om sina förfalskade papper som han säkerligen tilldelades av samma
människosmugglare som också fixade resan för dyra pengar. Dessa paketresor är mer regel än undantag och det
skrevs öppet i svensk media om detta så sent som på slutet av 90-talet.
Det är så typiskt dumsvenskt och naivt. I Kanada drar de in medborgarskap som utdelats på falska grunder,
en märklig omöjlighet i Sverige.
Ska bli intressant att se hur det går för alla dessa människor som ljugit om ålder, om relationer, om bakgrund
när det blir till att gå i pension. Troligen en mängd (förmodat) 50-åringar som i själva verket är betydligt äldre.
Skrivet 14 dec 2011 18:25 Trötter (Ej registrerad)
Politiskt korrekt.
Skrivet 14 dec 2011 17:35 FREDDAN (Ej registrerad)
DETTA ÄR SVERIGE,SÅ HÄR GÅR DET TILL, NÅTT ÄR FEL
Skrivet 14 dec 2011 17:13 Eva (Ej registrerad)
Mike: Du gjorde ganska klart för oss alla vilken åsikt du har när du sa att alla svenska kvinnor som går på badhus är horor (gatflickor).
Skrivet 14 dec 2011 17:12 Svenne (Ej registrerad)
Mike skrev -Vad sägs om lite god tro-. Den varan tycks du ha gott om. Hoppas domen överklagas, och det blir en rättvis dom då.
Skrivet 14 dec 2011 16:05 Mike (Ej registrerad)
Blir man friad, så blir man fri. Det kan nog vara svårt att förstå alla papper och regler som vi har här i Sverige. Vad sägs om lite god tro?
Skrivet 14 dec 2011 15:55 AS (Ej registrerad)
Snart kommer ingen att dömas för brott. Det är bara att säga att jag förstod inte. Det har varit flera fall nu. Ex den som var för onykter och någon annan som inte försod att han hade misshandlat en annan.