Lysande folkfest längs Gavleån
Aktiviteterna och marschallerna var många efter Gavleån.
Strax före klockan åtta var det kö till biblioteket som snart skulle öppna igen. Där var manskören Forum först ut i programmet, som även innehöll bland annat orientalisk dans med Layali Zaman och singer/songwritern Julie.
Utanför på Slottstorget stod åskådarleden täta runt den tillfälliga scenen med clownerier, trollerier och eldshow.
– Cirkusen, svarade Izac Granlund på frågan vad som var bäst med kvällen hittills.
Hans mamma Annicka berättar att familjen är på Å-draget för första gången, efter att ha läst om det på biblioteket tidigare på dagen.
– Det är underbart med alla marschaller, säger hon.
De stod tätt med fladdrande lågor utefter ån. Utanför Fängelsemuseet hade personalen tänt en lite större fackla.
– Här bjuder vi på vatten och bröd. Men egentligen är det buljong och riktigt gott bröd, berättar Katarina Kallings.
Många strosade efter vattnet och några såg det hela båtburna från å-sidan. Vid Rådmansbron stod Linda Andersson och Andreas Berglund som precis kommit ner på stan.
– Vi har aldrig varit nere på det här tidigare, säger Andreas Berglund.
Några särskilda planer för kvällen hade de inte.
Utanför länsmuseet sprejade en graffittmålare omsorgsfullt på ett hårfäste inför publik och besökarna strömmade in och ut ur museiporten. Där inne väntade sång och visningar.
Konserter, utomhusbio och spoken word fanns också att ta del av på olika håll under kvällen, liksom öppet hus hos Lättings.



















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 sep 2011 21:41 AE (Ej registrerad)
Gävlebor, var stolta över er fina stad!
Var inte hemmablinda, utan uppskatta det som arrangeras och redan finns och ge stöd till det som planeras för stadens utveckling!
Det kan leda till en vändning mot en ny anda, där optimism, stolthet, patriotism och framtidsanda segrar över alla de negativa röster som så ofta gör sig gällande!
Se Gävles potential och ta vara på det positiva som t.ex Å-draget!
Skrivet 4 sep 2011 16:13 ae (Ej registrerad)
Ja, det var riktigt fint, men ha gärna mer kulturaktiviteter på båda sidorna av ån, ända ut till Alderholmen!
Skrivet 4 sep 2011 14:18 M (Ej registrerad)
Otroligt vackert, stämmningsfullt och fint arrangemang! Mysig start på hösten:)