Ett skoptag för destilleriet
Det nya destilleriet, nio våningar högt, kommer att bli ett skyltfönster för Gävle.
I går togs det första symboliska spadtaget.
När destilleriet står klart 2012 får Mackmyra Whisky en fyrdubblad kapacitet till 2,4 miljoner liter årligen.
Relaterat
Första grävtaget visades på storbild då vädret inte inbjöd till någon vistelse på byggplatsen.Fotograf: Jenny Lundberg
Mackmyradagen lockade runt 550 aktieägare och fatägare som fick ta del av det historiska ögonblicket när bygget av det nya destilleriet invigdes.Fotograf: Jenny Lundberg
Ett skyltfönster vid infarten till Gävle Centrum blir det nio våningar höga destilleriet som kommer att bli Whiskybyns hjärta.
Folkdanslaget Rillen gav en uppvisning för att symboliskt illustrera flytten från Mackmyra till Västra Kungsbäck.Fotograf: Jenny Lundberg
1999 startade Mackmyra Svensk Whisky. I dag, elva år senare är företaget moget för en rejäl storsatsning på en whiskyby.
När Mackmyradagen hölls i går invigdes bygget av en av de viktigaste delarna, destilleriet. En invigning som förrycktes av det envisa regnandet och i stället för ett spadtag i skogen fick deltagarna på storbildskärm se hur Jonas Berg tog det första grävtaget med grävskopan.
Efter att Flygvapnets musikkår spelat gav folkdanslaget Rillen en uppvisning som symboliserade flytten från Mackmyra till den nya platsen i Västra Kungsbäck.
En plats som är Norrlands hetaste, påstod kommunalrådet Per Johansson. Nu ligger en begäran om att riksväg 80 ska bli en ny Europaväg, E16, och det beslutet kan komma ganska snart.
– Vi har i Gävle väntat på ett bra skyltfönster och Mackmyra Whiskyby kan göra platsen rättvisa, framhöll han.
Mackmyra Whiskyby är sammantaget en stor investering. Destilleriet beräknas kosta runt 50 miljoner, men Jonas Berg menar att inom tio år kan investeringarna ligga på runt en halv miljard kronor i lager, lodger och andra byggnader.
Mackmyra Svensk Whisky har förutom i Mackmyra även tre andra platser, Fjäderholmarna, Häckeberga och Smögen, med provning och visning. I dag ligger besöksantalet på runt 50 000 personer, men det ska öka.
– Vi dimensionerar för 100 000 besökare, säger Jonas Berg.
Närmare 550 personer kom på årets Mackmyradag, förutom aktieägarna även de personer som köpt fat med whisky som ligger på lagring.
– Det är företagets whiskyambassadörer, menar Jonas Berg.
I programmet ingick whiskyprovning och vid årsstämman fick aktieägarna se att Mackmyra Svensk Whisky är ett välmående företag.
Omsättningen 2009 var 90,6 miljoner kronor, en ökning med 18 procent jämfört med 2008. Resultatet blev 12,1 miljoner kronor, en ökning med 42 procent jämfört med 2008.





























































