Bussrånarna låtsades vara passagerare
Bussföraren bromsade in vid hållplatsen för att plocka upp ungdomarna. Men de var inte ute efter att lösa biljett. Under hammarhot tvingades föraren tömma myntkassan och lämna ifrån sig plånboken.
Relaterat
Klockan var 23.03 i onsdags när bussföraren på linje 2 bromsade in vid hållplatsen på Kokstensvägen i södra Bomhus.
– Han såg två personer, och en av dem hade en cykel. Han bromsade in för att släppa ombord dem på bussen, säger Stefan Löfberg, chef för utredningsroteln i Gävleborg.
Personerna bar mörka jackor. Den enes var prydd med gula, röda och gröna revärer över ärmarna. Föraren uppfattade det som att personerna var i 15-årsåldern.
En av dem agerade vanlig passagerare och klev på bussen.
– Efter honom kom den andre, som bar rånarhuva och var beväpnad med hammare. De sa att de skulle ha pengarna.
Bussföraren sköt mynten ur den så kallade myntkanonen. Men det var inte nog för duon.
– De sa att de ville ha mer. Då fick de en plånbok.
Rånarna flydde sedan och försvann springande bakom bussen. Möjligtvis fungerade cykeln som flyktfordon.
Det verkar som om rånarna väntat in offret. En stund innan rånet körde en bussförare förbi Kokstensvägen från motsatt håll, och hon fick då syn på två killar.
– När hon sedan hörde att kollegan blivit rånad så tänkte hon att det kunde finnas ett samband.
Rånet har likheter med måndagskvällens bussrån i Sätra.
– Det är liknande modus operandi. I båda fallen är det två yngre män som tvingar till sig pengarna i myntkanonen. Jag tror att det är två olika konstellationer som ligger bakom, men att man tar efter varandra.
Det finns goda förhoppningar om att gripa dem som ligger bakom rånet.
– Vi har vissa uppslag som gör att vi tror oss kunna lösa det här, säger Stefan Löfberg.
Polisen söker vittnen som kan ha gjort iakttagelser i samband med veckans bussrån i Sätra och södra Bomhus.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 maj 2010 02:00 en förare (Ej registrerad)
Jag som kör buss om kvällarna och nätterna tycker att de bråkigaste ungdomarna är de som kommer just från Bomhus och Sätra. Dessa är de kaxiga och "tuffa" killarna som är "vita" och som måste bevisa för de andra polarna att de är tuffa. Att köra ungdomar till det invandrartäta området Andersberg är mycket lugnare och trevligare. Så sluta gnäll så mycket på invandrare.
Det största problemet är hur vi uppfostrar våra barn. Ett tryggt barn som är trygg i sin omgivning och i sig självt behöver inte bråka och vara kaxig för att må bra. Så börja ta hand om era barn istället. Regler och gränser gör att barnet känner sig trygg och barnet vet då lättare vad som är rätt och fel. Dagens ungdomar röker, super, skräpar ner, säger elaka saker och bara springer rätt ut i trafiken utan att se sig för. Om ni föräldrar hade tagit bättre han om era barn så hade det nog varit betydligt mindre ungdomskriminalitet idag. Men det är inte för sent så börja bry er om ungarna NU.
Skrivet 28 maj 2010 09:16 Franz (Ej registrerad)
koget skrev: Hur ska vi som vill betala kontant kunna åka buss då
Menar du allvar? Du har möjlighet att köpa busskort i butik (Pressbyrån) eller via nätet, du kan betala med kontokort direkt i bussen eller så kan du köpa sms-biljett med mobiltelefon. Men du VILL betala kontant. Ibland förundras man över begåvningsnivån hos kreti och pleti.
Det ingen vågar prata om (Ej registrerad) --> Du verkar ju sannerligen inte ha särskilt mycket på fötterna. Alla som bor uppe i Södra Bomhus och som stuckit näsan utanför dörren efter klockan 21 vet ganska bra hur de gäng som busar runt där uppe ser ut. De består uteslutande av s.k. svenska ungar. Jag har hittills inte sett några tonårsgäng bestående av invandrare dra runt i Södra Bomhus. Jag förnekar inte att problemet finna på massor av andra platser runt om i stan, men just i det här fallet är jag tämligen säker på att det handlar om svenska ungar med föräldrar som helt enkelt skiter i vad deras ungar är ute och har för sig.
Skrivet 27 maj 2010 23:36 026 (Ej registrerad)
Hm, borde gå enkelt att lösa,
Kamera övervakning på bussen(vid på stigning)...........
Då går det ganska snabbt att gripa dessa rånare.
Skrivet 27 maj 2010 22:08 micke (Ej registrerad)
vissa fall borde man gå ut me rånsumman, detta kan ju ändå avskräcka, varför göra ett rån för säg 90 kronor?
Skrivet 27 maj 2010 21:19 koget (Ej registrerad)
Franz (Ej registrerad) skrev: Det enda som hjälper i den här frågan är att se till att ta bort all kontanthantering på bussarna, vilket jag är övertygad om kommer ske inom en inte allt för avlägsen framtid. Kontanter är omodernt, riskfyllt och dyrt att hantera.
Hur ska vi som vill betala kontant kunna åka buss då
Skrivet 27 maj 2010 20:06 Det ingen vågar prata om (Ej registrerad)
Alla skriver olika åtgärder som kontantlösa bussar, tårgas och våld.
Varför inte hitta den enkla lösningen och stoppa problemen innan de uppstår? Alla vet ju vilka som ligger bakom den senaste våldsvågen som varit i Gävle senaste året.
Vill man göra något så ska man nog tänka till en extra gång vilket parti som borde få ens röst i höst så kanske det blir stopp innan allt är försent.
Skrivet 27 maj 2010 19:32 ingvar (Ej registrerad)
jag fattar inte att eran busstrafik kan ligga så långt efter i utvecklingen här i umeå kan man sms dra bankort för att få en biljett eller tanka på hur många resor man vill det funkar utmärk utan kontanter jag tycker att facket skall ta ut sina chauförer i strejk till tills det är fixat med ett kontanlöst åkande
Skrivet 27 maj 2010 19:31 Danne (Ej registrerad)
Figth fire with fire är ingen bra lösning. Leder bara till kapprustning.
Det är däremot dags att ta bort kontanthanteringen eller säkra den på något vis, kanske med tidlås eller liknande.
Skrivet 27 maj 2010 19:10 Berra (Ej registrerad)
Utrusta förare med en sprayfärg som syns med IR-lampa alternativt kaliumpergamanat som blir lila om man får vatten på. Brukar användas för att avslöja ficktjuvar på jobbet
Skrivet 27 maj 2010 19:05 H (Ej registrerad)
Kolla mobiltelefonerna för Gävles småttingar så ser ni vem som varit i trakten vid den tiden, inte så många i den åldersgruppen skulle jag tro. Dom har förmodligen haft mobilerna påslagna eller ringt och skrytit strax efter. Men den kollen är väl redan gjord?