Gå till startsidan!

Torsdag 2 september 2010

Klart
8ºC NO2m/s
Mer väder

Gävle

Publicerad 25 maj 2010 Uppdaterad 25 maj 2010
Textstorlek 1 2 3

Blank är mest känd Men de flesta kunde inte namnge någon kommunpolitiker

Många Gävlebor känner inte till sina lokala politiker.
Det visar en undersökning som fackförbundet SKTF har gjort.
Socialdemokraten Carina Blank är den som syns överlägset mest.

Relaterat

Artikelbilder

Carina Blank, S, mest känd.

Carina Blank, S, mest känd.Fotograf: Jenny Lundberg

Fakta

Få kan namnge lokala politiker

Vilken politiker anser du vara mest synlig i din kommun?

Kan inte namnge någon: 56 procent

Carina Blank, S, kommunalråd: 34,5

Inger Källgren Sawela, M, oppositionsråd: 2,5

Jens Leidermark, S, nämndsordförande: 1

Ulla Andersson, V, riksdagsledamot: 1

SKTF har valt att inte redovisa de politiker som bara en väljare nämnt vid namn. Fackförbundet har inte heller tagit med svar där väljarna inte kunnat namnge utan i stället försökt att beskriva vem de menar, exempelvis ”Han den där sossen som...”

Källa: Undersökningen ”De viktigaste valen 2010” av SKTF

SKTF har intervjuat 200 slumpmässigt utvalda Gävlebor som är röstberättigade. Resultatet är alltså inte statistiskt säkerställt, men ger enligt SKTF ändå en fingervisning om var Gävleborna står inför höstens val.

Frågorna handlade bland annat om hur kända de lokala kommun- och landstingspolitikerna är bland sina väljare.

– 56 procent kunde inte namnge någon kommunpolitiker, säger SKTF:s ordförande Eva Nordmark.

Kommunalrådet Carina Blank, S, är den politiker som syns mest, enligt undersökningen. Sedan är hoppet långt ner till nästa politiker, nämligen oppositionens ledare Inger KällgrenSawela, M. Övriga tre kommunalråd samt oppositionsråd finns inte alls med på listan (se faktaruta).

– Jag skulle önska att fler Gävlebor kände till mer om vilka som bestämmer i deras kommun och fattar beslut som påverkar deras vardag, säger kommunalrådet Marita Engström, V.

Kommunalrådet Per Johansson, S, tror att fler politiker är kända till utseendet, men att det kan vara svårt för väljarna att namnge dem. Fast själv har han inget behov av att bli mer känd än vad han är i dag.

– Visst ska vi jobba utåtriktat och finnas där för våra väljare. Samtidigt finns det alltid en baksida med att bli en offentlig person. Man kan bli spottkopp och utsatt för direkta hot, det är inte roligt, säger han.

Rapporten visar även att:

* Åtta av tio Gävlebor tänker rösta i kommun- och landstingsvalet.

* Knappt hälften har redan bestämt sig för vilket parti de ska rösta på. Bland de yngre är osäkerheten större.

* Var fjärde väljare under 40 år kan tänka sig att röstsplittra, det vill säga att rösta på ett parti till riksdagen och ett annat i de lokala valen.

* 80 procent av väljarna kan inte namnge en enda landstingspolitiker.

* Var fjärde väljare under 40 år kan tänka sig att engagera sig i lokalpolitiken.

– Vi har gjort rapporten eftersom vi vill lyfta fram kommun- och landstingsvalen som vi tycker är så viktiga för välfärdsfrågorna. Det mesta av välfärdsverksamheten – till exempel skola, äldreomsorg och socialtjänst – levereras lokalt av kommuner och landsting, säger Eva Nordmark.

Publicerad 25 maj 2010 Uppdaterad 25 maj 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Val 2010
space

Chatta med
Nyamko Sabuni

3 september klockan 10.30 har du chans att ställa frågor till integrationsministern Nyamko Sabuni (FP). Ställ din fråga redan nu genom att klicka på rubriken.
Läs chatten med Göran Hägglund (KD)
Läs chatten med Lars Ohly (V)

space

Valfråga

Vilket av blocken får din röst?

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 gefle.dagblad@gd.se

Tänker du förhandsrösta?

Emelie Klar, 24 år, studerande, Gävle:

- Jag tänker förhandsrösta för jag är bortrest när det är val. Men jag har inte bestämt mig än hur jag ska rösta.

Olle Berglund, 79 år, pensionär, Gävle

- Svaret är ja! Jag har ärenden till biblioteket lite då och då så det är lika bra att göra undan det.

Guernine Akim, 34 år, studerande, Gävle

- Jag ska rösta i morgon, i dag glömde jag röstkortet. Jag orkar inte vänta. Jag har ändå bestämt vad jag ska rösta på.

Treenet Jensen, 42 år, frisör, Gävle

- Jag har inte bestämt vad jag ska rösta på än, så jag vet inte. Men jag tror inte det.

Olga Lavrentieva, 37 år, studerande, Gävle

- Nej, jag väntar till den 19:e. Det är en speciell dag, jag tycker att man ska rösta då.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Ericsson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
luft luft luft
luft

Kontaktinformation