Gå till startsidan!
Halvklart
17ºC SV6m/s
Mer väder

Lördag 31 juli 2010

Gävle

Publicerad 3 mars 2010 Uppdaterad 4 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
Lars Wigert

Heartbreak anmält till DO

En kvinna från Gävle har anmält Heartbreak Hotel till Diskrimineringsombudsmannen, DO, för en händelse i mars förra året.

Relaterat

Enligt kvinnan krävde vakterna legitimation av ett sällskap på sju kvinnor, men bara av de mörkhyade kvinnorna.

– Så fungerar det inte. Vi jobbar seriöst, säger vaktchefen Christer Fryklund.

Han fick kännedom om anmälan i fredags och har inte hunnit prata med de vakter som var inblandade i händelsen.

Men han avvisar alla påståenden om diskriminering. Han vet också att kvinnan som gjort anmälan senare avvisades från krogen.

Enligt Christer Fryklund skedde det därför att hon högljutt och vid upprepade tillfällen anklagade vakterna för att vara rasister. Sedan dess är hon inte välkommen till Heartbreak.

– Personalen som gör sitt jobb ska inte behöva utstå det. Det är kränkande för dem, säger Christer Fryklund.

Kvinnan gjorde en anmälan till DO några dagar efter händelsen, men först i fredags fick Christer Fryklund kännedom om anmälan, nästan ett år senare. Heartbreak Hotel har nu två veckor på sig att lämna in ett yttrande om händelsen.

GD har sökt kvinnan som gjorde anmälan utan att kunna nå henne.

Publicerad 3 mars 2010 Uppdaterad 4 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 4 mar 2010 00:11 Niklas (Ej registrerad)

Nu får Katri Linna att göra igen. Kan riktigt se hur hon gnuggar händerna =(. DO måste försvinna. En totalt överflödig instans ha det blivit.

Skrivet 4 mar 2010 06:29 Major (Ej registrerad)

Ganska märkligt och knappast troligt att vakterna skulle vara rasister då flera av vakterna själva har invandrarbakgrund.

Tyvärr tycks det ha blivit så att det allt för ofta ropas om rasism så fort vissa människor känner sej särbehandlade även om bakgrunden till behandlingen är en helt annan.

Skrivet 4 mar 2010 07:36 dn (Ej registrerad)

Christer säger att dom arbetar seriöst, förmodligen har christer sjäv inte varit besökare på heartbreak. Den senaste av få gånger jag varit där var det en vakt som absolut ville vara otrevlig, började hojta och rya att jag skulle ha vevat densamme i ansiktet. Jo det låter fantastiskt löjligt men han sken upp som en sol och njöt när jag ville gå igen för att jag var rädd för honom och jag kände på mig att det inte skulle vara en fortsatt trevlig kväll.

Skrivet 4 mar 2010 07:48 k (Ej registrerad)

Ja vakterna på heartbreak är vi många som har erfarenheter av, inga positiva.

Skrivet 4 mar 2010 08:56 Krogröven (Ej registrerad)

Jag har inget ont att säga om vakterna på Heartbreak. Och då har jag varit där många gånger. Inte sällan har jag varit rätt så dragen, men de har alltid bemött mig korrekt. Jag tror att det handlar om vad man har för attityd själv helt enkelt.

Hoppas att HB har sparat loggar från gästboken på sin hemsida. För om jag minns rätt så vräktes det ut en hel del ovett efter den här incidenten där.

Skrivet 4 mar 2010 10:36 Hannibal (Ej registrerad)

Det är inte ofta jag är ute på någon av stans krogar, men när det händer så har vakterna varit det minsta problemet att ha och göra med.

Något man däremot ofta reagerar över är vissa kvinnors något påträngande "uppvaktning" av dessa vakter. Visst finns vakter med attityd, men man behöver ju nödvändigtvis inte irritera sig över det.

Sen finns det kroggäster som kanske borde fila sin egen attityd när dom vistas bland andra människor ute i krogmiljön. Inte alla klarar spriten i för stora mängder.



Skrivet 4 mar 2010 11:28 Ardbeg4ever (Ej registrerad)

Ni som anklagar vakterna på HB för att vara otrevliga vet inte vad ni talar om. Vakterna på HB gör ett mycket bra jobb och uppträder på ett professionellt och korrekt vis. Har man en taskig attityd blir man ju bemött på samma vis tillbaka, konstigare än så blir det inte. Deras situation är ju inte alltid den enklaste i den vanligtvis stressiga miljö som råder på HB. Tvärtom riktar jag en stor eloge till vakterna som får utstå alldeles för mycket mycket spott och spä, framför allt av folk som inte har vett att bete sig....Rasistanklagelsen känns tveklöst patetisk med tanke på vad "Major" tidigare skrivit och som undertecknad kan skriva under på.

Skrivet 4 mar 2010 12:41 Hela historien tack (Ej registrerad)

Till historien här väl också att vakterna gjorde helt rätt att kolla leg på den här gruppen med gäster, då det visade sig att alla inte hade åldern inne.

Skrivet 4 mar 2010 16:50 sa (Ej registrerad)

Tyvärr är det ju ofta vissa individer, av båda könen, som vill provocera. Speciellt när dom är påverkade av droger, bl a alkohol. Nu har jag ingen närmare information i det här ärendet, men det förefaller, om man läser mellan raderna, att personen ifråga, rider på sin hudfärg eller etniska tillhörighet. Hon kanske t.o.m. är underårig?

Skrivet 5 mar 2010 19:15 Hanna (Ej registrerad)

HB har dom bästa vakterna denna stad nånsin haft. Dom är hårda men rättvisa!

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 gefle.dagblad@gd.se

Är nya Stortorget värt pengarna?

Marita Östblom, 70, pensionär:

– Jag tycker det. Torget är öppnare nu, och det är snyggt med markiserna över torghandlarna.

Roger Stenlund, 65, pensionär:

– Torget är fint. Kanske lite tomt, men jag gillar torghandeln, det är lite som Hötorget i Stockholm.

Britt-Marie Eriksson, 56, dagmamma:

– Jag tycker inte det är så stor skillnad mot tidigare. Det var bra då också.

Annna Mälby, 25, student:

– Nog är det lite onödigt, även om det blev fint. Skillnaden är inte så stor.

Anita Danielsson, pensionär:

– Torget har blivit jättebra, det är mer ordning och reda nu. Enda problemet är kullerstenarna i utkanten som sticker upp. Jag har redan ramlat på två gånger.

SOMMAR Badtempen

Edskenbadet, Hofors 20
Engeltofta, Gävle 15
Engesberg, Gävle 15
Fjärran Höjder, ute 28
Fjärran Höjder, inne 30
Furuvik, pool 22
Furuvik, havsbad 17
Harnäsbadet, Furuvik 21
Hedåsbadet, Sandviken 18
Hemlingbybadet, Gävle 23
Högbobadet, Sandviken 18
Parkbadet, inne Sandviken 30
Rullsand, Skutskär 19
Sandsnäsbadet, Hedesunda 20
Sandören, Älvkarleby 19
Sportcentrum, Storvik 27
Sportcentrum, Valbo 27
Strandbaden, Årsunda 21
Sörtutt, Sandviken 18
Vårvik, Gävle 12

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Ericsson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
luft luft luft
luft

Kontaktinformation