Försenade träningslokaler på Friskis
Relaterat
Spinninglokalen och den nya receptionen hann inte klart till 1 februari som det var tänkt.
– Vi har en plan b, säger verksamhetschef Pialena Wihlborg. Som GD berättat tidigare kommer Friskis & Svettis vid Stortorget att breda ut sig. Föreningen har tagit över Westerlunds gamla butiksyta och kommer snart att ha verksamhet på tre våningsplan.
Förhoppningen var att alla ombyggnationer skulle vara klara till den 1 februari, men tidschemat har spruckit.
– Vi är igång i en ny träningslokal i källaren sen 1 februari så det nya schemat funkar ändå. Vi hade premiär med ett skivstångspass där klockan 17.30 i måndags.
Men spinninglokalen och den nya receptionen skulle jag tippa dröjer 14 dagar till innan de är klara. Så fort jag vet säkert ska vi planera in en riktigt festlig invigning, säger Pialena Wihlborg.
Motionärerna som går på pass i källarplan får så länge byta om två våningar upp och sedan ta hissen eller trappan ned till den nya träningssalen.
















































