Gå till startsidan!

Torsdag 2 september 2010

Skurar
7ºC NV2m/s
Mer väder

Gävle

Publicerad 18 november 2009 Uppdaterad 18 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
Lars Wigert

Häktad efter lång förhandling Idrottsstjärnan nekar till brott – om han fälls väntar fängelsestraff på minst två år

Idrottsstjärnan som misstänks för våldtäkt av en 18-årig flicka i Gävle häktades i går vid Gävle tingsrätt.
Han nekar fortfarande till brott.
Om han fälls för våldtäkt väntar ett fängelsestraff på minst två år.

Relaterat

Artikelbilder

– Han har trott att hon var med på det, att det var frivilligt, säger idrottsstjärnans försvarare, advokat Bengt-Olov Horn.

– Han har trott att hon var med på det, att det var frivilligt, säger idrottsstjärnans försvarare, advokat Bengt-Olov Horn.Fotograf: Lars Wigert

Åklagare Birgitta Fernlunds bevisning bygger i huvudsak på  18-åringens berättelse och på de vittnen som fanns i den lägenhet där det var efterfest natten mot söndag.

Åklagare Birgitta Fernlunds bevisning bygger i huvudsak på 18-åringens berättelse och på de vittnen som fanns i den lägenhet där det var efterfest natten mot söndag.Fotograf: Lars Wigert

Idrottsstjärnan hävdar att inget tvång fanns med i bilden.

– De har haft ett väldigt kort samlag. I juridisk, teknisk bemärkelse är det ett samlag, även om det kanske inte är det för gemene man. Han har trott att hon var med på det, att det var frivilligt, säger hans försvarare, advokat Bengt-Olov Horn.

Åklagare Birgitta Fernlunds bevisning bygger i huvudsak på 18-åringens berättelse och på de vittnen som fanns i den lägenhet där det var efterfest natten mot söndag.

Flickan ska ha legat i en soffa och sovit och sedan vaknat av att idrottsstjärnan våldtog henne. Birgitta Fernlund tycker att bevisningen är stark eftersom de olika vittnenas berättelser väl stämmer överens med flickans egen berättelse.

– Nu ska vi hålla kompletterande förhör framöver. Flickan har fått ett målsägandebiträde som ska hjälpa henne känna sig trygg och förberedd inför en förhandling, säger Birgitta Fernlund.

Den första förhandlingen avbröts för att tolkningen inte fungerade. Tolken var ute på stan i Stockholm och försökte samtidigt tolka via mobiltelefon. Det gick inte bra. Efter ett antal försök av upprepanden över en hackig telefonförbindelse från åklagare Birgitta Fernlund och domaren Karl-Axel Bladh, gav rätten upp. Det var då oklart om tolken inte förstod eller om han inte hörde det han skulle tolka.

– Nej, Det här går inte längre, sa Karl-Axel-Bladh.

En ny häktningsförhandling skulle påbörjas 16.30, men inleddes 20 minuter senare eftersom den misstänkte var försenad från häktet i Sandviken. Nu fanns samme tolk som tidigare på tråden, dock via en fast telefon, inomhus. Det gick bättre.

Efter en förhållandevis lång förhandling, som hölls bakom stängda dörrar, meddelade tingsrätten sitt beslut: Idrottsstjärnan är på sannolika skäl häktad för våldtäkt den 14 november.

Idrottsstjärnan kommer att överklaga häktningsbeslutet.

Åtal ska vara väckt senast fredagen den 27 november.

”Flickan har fått ett målsägandebiträde som ska hjälpa henne känna sig trygg och förberedd inför en förhandling.”

Publicerad 18 november 2009 Uppdaterad 18 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 18 nov 2009 16:23 geten (Ej registrerad)

Släpp namnet så slipper en massa duktiga idrottare i Gävle "lida".Dom detaljer som "avslöjas" ökar bara gissningarna !

Skrivet 18 nov 2009 20:04 5150 (Ej registrerad)

vem är advokaten brevid? säkert nån stjärnadvokat från USA!

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Val 2010
space

Chatta med
Nyamko Sabuni

3 september klockan 10.30 har du chans att ställa frågor till integrationsministern Nyamko Sabuni (FP). Ställ din fråga redan nu genom att klicka på rubriken.
Läs chatten med Göran Hägglund (KD)
Läs chatten med Lars Ohly (V)

space

Valfråga

Vilket av blocken får din röst?

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 gefle.dagblad@gd.se

Tänker du förhandsrösta?

Emelie Klar, 24 år, studerande, Gävle:

- Jag tänker förhandsrösta för jag är bortrest när det är val. Men jag har inte bestämt mig än hur jag ska rösta.

Olle Berglund, 79 år, pensionär, Gävle

- Svaret är ja! Jag har ärenden till biblioteket lite då och då så det är lika bra att göra undan det.

Guernine Akim, 34 år, studerande, Gävle

- Jag ska rösta i morgon, i dag glömde jag röstkortet. Jag orkar inte vänta. Jag har ändå bestämt vad jag ska rösta på.

Treenet Jensen, 42 år, frisör, Gävle

- Jag har inte bestämt vad jag ska rösta på än, så jag vet inte. Men jag tror inte det.

Olga Lavrentieva, 37 år, studerande, Gävle

- Nej, jag väntar till den 19:e. Det är en speciell dag, jag tycker att man ska rösta då.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Ericsson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
luft luft luft
luft

Kontaktinformation